Atopia psów |
![]() |
![]() |
![]() |
Wpisany przez Lek. wet. Sylwia Szymańska | |||
piątek, 15 października 2010 22:26 | |||
Atopia jest reakcja nadwrażliwości typu I na alergeny środowiskowe. Objawia się ona atopowym zapaleniem skóry. Jest to najprawdopodobniej skłonność dziedziczna genetycznie. Najczęściej dotyczy psów w wieku od 6 miesiąca do 7 roku życia. W większości przypadków pierwsze objawy pojawiają się między 1 a 3 rokiem życia. Atopia statystycznie częściej dotyczy psów o jasnym umaszczeniu. Do atopowego zapalenia skóry najczęściej prowadzą alergeny wziewne, czyli te , które dostają się do organizmu drogą oddechową. Najpopularniejszymi alergenami, które prowadzą do uczuleń u zwierząt są: pyłki roślin ( drzew, traw i chwastów), drobinki kurzu, roztocza. Jeżeli chodzi o pyłki roślin to najcięższym okresem dla alergików w Polsce jest okres od maja do sierpnia, wtedy to stężenie pyłków roślin w powietrzu jest najwyższe.
OBJAWY ATOPIIWszystko zaczyna się od pojawienia się na skórze rumienia i świądu. Świąd zależny jest od występowania alergenu i może być sezonowy lub niesezonowy. W pierwszym okresie choroby świąd jest słaby, ale w miarę upływu czasu staje się coraz silniejszy i bardziej dokuczliwy. I zwykle jest to pierwszy objaw, który zauważa właściciel i z którym zgłasza się do lekarza weterynarii. Kolejnym problemem pojawiającym się u psów z atopią są nawracające zapalenia uszu. Miejsca na skórze predysponowane do wystąpienia zmian przy atopii to:
Typowy atopik na początku przychodzi do lecznicy z powodu zapalenia uszu, łzawienia oczu i wylizywania skóry między palcami, co u ras o jasnym umaszczeniu widoczne jest w postaci brązowego przebarwienia sierści w tych miejscach. Drapanie i wylizywanie z czasem prowadzi do uszkodzenia skóry i do wtórnych powikłań bakteryjnych i grzybiczych. DIAGNOSTYKA ATOPIIOpiera się przede wszystkim na wywiadzie i objawach klinicznych do, których zalicza się:
Często szczególnie na początku choroby objawy pojawiają się pojedynczo, z czasem może być ich coraz więcej. Test alergiczny ( śródskórny, serologiczny)Test śródskórny polega na miejscowym odtworzeniu zjawiska nadwrażliwości poprzez wstrzyknięcie środskórnie odpowiedzialnego za uczulenie alergenu. Jeżeli mastocyty skórne są uczulone to po 10 – 20 minutach pojawia się rumień. Test serologiczny natomiast wykonywany jest z krwi i polega na potwierdzeniu obecności swoistych białek ( immunoglobulin grupy E) Wykluczenie innych choróbTutaj przede wszystkim należy wykluczyć czynniki takie jak: grzyby czy pasożyty. Najlepiej wykonać zeskrobinę w kierunku stwierdzenia świerzba czy nużeńca. Skłonności dziedziczne i predyspozycje rasoweLeczenie atopiiLeczenie atopii jest trudne i bardzo pracochłonne zarówno dla lekarza prowadzącego jak i dla właściciela. Musimy zdawać sobie sprawę z tego iż atopii nie da się wyleczyć. Wszelkie zabiegi mają prowadzić do tego aby objawy były dla psa jak najmniej uciążliwe i trwały jak najkrócej. Terapia polega na:
Rokowanie w przypadku atopii jest dobre jeżeli terapia jest odpowiednio prowadzona i to co bardzo ważne jeżeli właściciel sumiennie przestrzega zaleceń lekarskich. Mając psa atopika musimy pamiętać, że on musi żyć z tym schorzeniem do końca życia a nasza rola polega na tym, aby mu to życie ułatwić. Kolejna ważna sprawa, ze względu na możliwość dziedziczenia skłonności do atopii, psy z silną atopia powinny być wyeliminowane z rozrodu.
|
Nie jesteś zalogowany.
Komentarze
Byliśmy już u BARDZO wielu weterynarzy przez to można już powiedzieć,że straciliśmy wiarę w to że w końcu ktoś jej pomoże.Każdy weterynarz wymyślał swoją chorobę i truł ją zastrzykami,nas tępni sterydami -które pomagały jej owszem ale do czasu połknięcia ostatniej tabletki.Nie wiem już, czy może to alergia,czy może tokwestia psychiki?Objawy które suczka ma to :prześwity w sierści w środku uszu na końcach wielkie strupy, które wyglądają jakby miały zaraz odpaść,wydrapan ie
aż do krwi pod szyją i rany na sutkach od drapania, wylizywanie między pazurami na łapkach,czasem dość ostre drapanie w okolicach oczu.Suczka była już na 2miesięcznej diecie karmy ale to również nic nie dało.może próbować jeszcze na samych rybach?
Ale to również sama nie wiem, czy to alergia na pokarm.Proszę o pomoc iodpowiedz bede wdzieczna
W związku z Pani artykułami zamieszczonymi na tym forum, dotyczącymi nużycy i psiej atopi bardzo proszę o opinię Pani na temat skuteczności leczenia (czy taż wspomagania leczenia) tych chorób przy pomocy nano-kąpieli jonowych (to wolne tłumaczenie angielskiego nano bubble bath). Ta metoda jest rozpowszechnion a w Azji i Stanach Zjednoczonych. Źródłem mojej wiedzy o niej jest m.in. strona internetowa www.cocojor.com/wshop/cgi-bin/cp-app.cgi?usr=51J15818&rnd=605&rrc=N&affl=&cip=&act=&aff=&pg=microbubble. Można to również obejrzeć na YouTube pod adresami
" www.youtube.com/watch?v=jTrYN41gz9w
" www.youtube.com/watch?v=I7Sf3276qJk&feature=related
Poniżej przedstawiam skrótowo treść zawartą na wspomnianej na wstępie stronie
Nano-k ąpiel jonowa to kąpiel w wodzie nasyconej mikro- i nano-pęcherzyka mi powietrza. Pęcherzyki wnikają głęboko pod powierzchnię skóry usuwając z porów szkodliwe toksyny i zanieczyszczeni a. Umożliwiają również przywrócenie/za chowanie prawidłowej wilgotności sierści i skóry. Stare sebum (łój skórny) i martwe keratyny (naskórek i komórki włosów) zostają usunięte (bez nieprzyjemnych i drażniących zwierzęta tarcia i środków chemicznych).
Do przygotowania nano-kąpieli jonowych służą podłączane do wanien - generatory, wytwarzające pęcherzyki powietrza wielkości 20-40 mikronów. Pęcherzyki te rozpadają się w wodzie na jeszcze mniejsze struktury, o wielkości kilkudziesięciu nanometrów, tj. około 1/100 000 główki od szpilki. Tworzy się w ten sposób kąpiel wodna w kolorze mleka nano-kąpiel jonowa, zawierająca nawet 10 razy więcej tlenu niż zwykła woda. Pęcherzyki są naładowane ujemnie, co sprzyja adsorpcji na ich powierzchni wszelkich zanieczyszczeń.
Zwierzę zostaje umieszczone na około 15 minut w wannie z ciepłą (35-37 st.C) wodą, która dzięki zawartości bardzo dużej ilości mikropęcherzykó w, ma mleczno-biały wygląd. Woda z mikro i nano-pęcherzyka mi jest również kierowana na skórę i sierść zwierzęcia przez końcówkę prysznicową. Zwierzęta z problemami skóry i stawów z pewnością będą zadowolone, że nie ma mydła ani środków chemicznych, tarcia i szorowania. Zwierzę tylko stoi w wannie i pozwala mikro- i nano-pęcherzyko m wykonać swoją robotę.
Woda nasycona pęcherzykami, poprzez łagodne wibracje, masuje i relaksuje. Zmniejsza stres i zmęczenie. Poprawia krążenie krwi, dostarcza organizmowi zwierzęcia dodatkową dawkę tlenu, wzmacnia układ odpornościowy.
Białe nano-kąpiele jonowe polecane są w szczególności dla zwierząt z problemami skórnymi. Są bardzo skuteczne w leczeniu psiego atopowego zapalenia skóry, Eumycetes, nużycy psów (Demodex Canis) i łojotoku. Ponadto uważa się, że są one skuteczne przeciwko zmęczeniu mięśni spowodowanym rwą kulszową i bólami stawów.
Jerzy Wichtowski