Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna

JAK PRZYGOTOWAĆ NASZEGO CZWORONOGA DO WIOSNY?

Bardzo powoli, ale zbliża się do nas wiosna. Stąd pomysł na artykuł, który będzie zawierał kilka cen...

Dlaczego mój pies się drapie?

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań lekarzowi weterynarii. Odpowiedz na to pytanie brzmi: T...

Kleszcz! A jak się wkręci??

Okres wiosny i lata to dla właścicieli okazja do aktywnego wypoczynku. Nie ma nic przyjemniejszego n...

  • JAK PRZYGOTOWAĆ NASZEGO CZWORONOGA DO WIOSNY?

  • Dlaczego mój pies się drapie?

  • Kleszcz! A jak się wkręci??

Najnowsze ogłoszenia

default
28.11.2017 23:29  Koty

Najczęściej czytane artykuły


Warning: Creating default object from empty value in /portal/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /portal/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Warning: Creating default object from empty value in /portal/modules/mod_mostread/helper.php on line 79

Na forum

  • Brak postów do publikacji.
Nadczynność kory nadnerczy, hiperadrenokortycyzm.
Wpisany przez Lek. wet. K. Wawrowska   
środa, 23 czerwca 2010 23:54
Czyli choroba bardziej znana jako zespół Cushinga jest jednym z najczęściej spotykanych zaburzeń endokrynologicznych u psów. Zespół Cushinga obejmuje szereg zmian klinicznych i biochemicznych w organizmie, powstających pod wpływem podwyższonego stężenia glikokortykosteroidów (kortyzolu ) we surowicy.

Etiologia zespołu Cushinga - fakty

W zależności od przyczyn wyróżniamy formę przysadkową i nadnerczową.W przysadkowej wzrost kortyzonu jest spowodowane wzmożoną produkcją hormonu adrenokortykotropowego ACTH. Jest to najczęstsza sytuacja i dotyczy 80-85% pacjentów. W postaci nadnerczowej przyczyną hiperkortykolizmu jest czynny nowotwór nadnerczy. Istnieje jeszcze trzecia forma tak zwanego jatrogennego zespołu Cushinga, kiedy to przewlekle podawane egzogenne glikokortykoidy hamują oś podwzgórze-przysadka-nadnercza i mogą prowadzić do klinicznych objawów.

Choroba najczęściej występuje u psów starszych następujących ras: pudel,jamnik,terier cocker spaniel,beagle, owczarek niemiecki, bokser. Coraz częściej zdarza się u mieszańców. Obraz choroby nie jest do końca jednolity. Niektóre zwierzęta wykazują wiele typowych objawów, inne tylko nieliczne. Najczęściej występuje:

  1. Polidypsja(nadmierne pragnienie)
  2. Poliuria(nadmierne siusianie)
  3. Polifagia (nadmierne łaknienie)
  4. Otyłość tułowia, obwisły brzuch.
  5. Wyłysienia, często obustronne, symetryczne, zanik skóry przede wszystkim na podbrzuszu
  6. Wzmożone zianie, brak rui, zanik jąder.

Coraz częściej nadczynność kory nadnerczy objawia się ropnym nawracającym zapaleniem skóry w wyniku immunosupresji spowodowanej wysokim poziomem kortyzolu we krwi. Rany takie najczęściej umiejscowione są na głowie bądź na łokciach.

Rozpoznanie choroby

W celu potwierdzenia rozpoznania choroby należy wykluczyć inne jednostki przbiegające z podobnymi objawami: cukrzycę, niedoczynność tarczycy, moczówka prosta, akromegalia, choroby nerek ,wątroby, zaburzenia jajnikowe.

Kolejnym etapem jest rutynowe badanie laboratoryjne krwi, w którym najczęściej będzie znacznie zwiększona aktywność ALP, podwyższone stężenie cholesterolu, oraz hiperglikemia (u ok. 20% psów w przebiegu choroby rozwija się wtórnie dodatkowo cukrzyca). Kolejnym etapem potwierdzającym w 100% chorobę jest wykonanie testu stymulacji ACTH i testu hamowania niskimi dawkami deksametazonu.

U zdrowych psów tak mała dawka deksametazonu hamuje wydzielanie kortyzonu z kory nadnerczy na około 8 godzin. Dlatego po 4 i po 8 godzinach poziom kortyzonu powinien obniżyć się w porównaniu do kontrolnego. U psów chorych hamowanie wydzielania kortyzolu trwa krócej.Po 4 godzinach jest obniżony, ale po 8 jest znacznie wyższy w stosunku do poziomu kontrolnego.

Leczenie

Leczenie zespołu Cushinga jest dość łatwe... ale niestety bardzo kosztowne. Dość dobre efekty uzyskuje się stosując w terapii trilostan (Vetoryl). Skuteczność leczenia oceniana jest na podstawie ustępujących objawów klinicznych. Po 10-14 dniach od rozpoczęcia leczenia, zaleca się wykonanie dodatkowo testu stymulacji ACTH. Jeżeli zwierzę dobrze się czuje kolejne badanie można wykonać po 3-6 miesiącach. Vetoryl podaje się codziennie do końca życia. W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania leku (objawy wynikające z niedoboru kortyzolu, takich jak apatia,brak apetytu, osłabienie,zapaść, wymioty,biegunka) należy odstawić lek i po ustabilizowaniu pacjenta i ustąpieniu wszystkich objawów, zacząć podawać lek w mniejszej dawce.

Przypadek Miśka

Misiek był jednym z pierwszych pacjentów naszej pierwszej "portalowej" przychodni. Właścicielka przyszła na ogólny przegląd i ewentualne szczepienie. Zainteresowały mnie zabandażowane łokcie. Okazało się,że owe rany nie goją się od ponad pół roku, mimo stosowania różnych maści, antybiotyków, żeli przyspieszających gojenie itp. Nasz pacjent poza  ranami, lekko podkasanym, zaokrąglonym brzuchem nie wykazywał żadnych innych typowo książkowych objawów. Mimo tego postanowiłysmy poddać go opisanemu wyżej testowi. Po potwierdzeniu zespołu Cushinga i podaniu leków, pacjent wyraźnie schudł, rany na łokciach zagoiły się, a ogólne samopoczucie wyraźnie poprawiło.

Zobacz też:

Przychodnia Weterynarz On-line

Zespół Cushinga w Wikipediii

 

 

Komentarze  

 
#2 zatroskana 2015-03-05 17:23
Mój pies ma zdiagnozowaną tą chorobę. W Polsce nie ma lekarstwa. Co robić? Czym jeszcze można leczyć? Są jakieś homeopatyki?
 
 
#1 Fredek 2013-04-06 05:35
Moj piesek rasy Boxer po wizycie u weterynarza w niemczech dostaje od 6-7 miesiecy Vetmedin.Stan sie poprawil ale ostatnio ma opuchniety brzuch i duze pragnienie wieczorem- przed snem.Poza tym jest zmeczony i slaby.Co robic?
 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 144 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz