Kleszcz! A jak się wkręci?? |
![]() |
![]() |
![]() |
Wpisany przez lek. wet. Sylwia Szymańska | |||
poniedziałek, 07 maja 2012 00:00 | |||
Okres wiosny i lata to dla właścicieli okazja do aktywnego wypoczynku. Nie ma nic przyjemniejszego niż długi spacer z psem po łąkach... Ta przyjemność jednak, jeżeli nie zabezpieczymy się wcześniej, może być niebezpieczne. Plaga kleszczy, jaka nas nawiedza od wielu lat znowu się rozpoczyna. Po ciepłej zimie możemy się spodziewać, że będzie ich więcej niż zwykle, a lekarze weterynarii sygnalizują nam, że „sezon na kleszcze” trwa właściwie nieprzerwanie. Poznać wroga.
Pasożyty te umiejscawiają się na wierzchołkach traw i liściach krzewów, oczekując tam na żywiciela. Kleszcze w każdym ze wswoich stadiów rozwojowych pasożytują tylko raz. Mimo to są one bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą groźne choroby pasożytnicze i zakaźne. W naszym kraju największa aktywność kleszczy przypada na kwiecień – maj oraz sierpień – wrzesień. Niestety, w sprzyjających warunkach nasze zwierzęta (a również my), są narażone na atak tych pasożytów przez większą część roku. Kleszcze umiejscawiają się na powierzchni skóry, preferując miejsca mało owłosione, gdzie skóra jest najcieńsza. Są to przede wszystkim okolice podbrzusza, ud, głowa, szyja i małżowiny uszne. Objawy babiesziozyW przypadku psów kleszcze są niebezpieczne przede wszystkim z powodu przenoszenia pierwotniaka o nazwie BABESIA CANIS. Jest to czynnik etiologiczny popularnej choroby zwanej BABESZJOZA. Pierwotniaki te są przenoszone wraz ze śliną kleszczy. Po dostaniu się do układu krwionośnego psa umiejscawiają się w jego krwinkach czerwonych (ERYTROCYTACH). Babeszjoza u psów może mieć przebieg ostry lub przewlekły Choroba zazwyczaj rozpoczyna się wzrostem temperatury. Pies traci apetyt, jest osłabiony, osowiały, często poleguje. Właściciel szybko zauważy postępującą utratę kondycji i masy ciała. Jako następne, pojawiają się objawy niedokrwistości (bladość błon śluzowych) i żółtaczki (zażółcenie błon śluzowych). Chorobie towarzyszy hemoglobinuria – krwiste zabarwienie moczu (jest ciemno brunatny, często mówimy wręcz, że wygląda jak coca-cola). Inne objawy, które mogą towarzyszyć chorobie to biegunka i wymioty. W przewlekłej postaci choroby objawy są słabiej zaznaczone. Najczęściej stwierdza się wychodzenie, osłabienie i niedokrwistość. Jak rozpoznajemy babeszjozęObok objawów klicznicznych podstawą do postawienia diagnozy jest wykazanie pasożytów w krwinkach czerwonych. Robi się to wykonując rozmazy krwi barwione odpowiednią metodą. Oglądając taki preparat pod mikroskopem lekarz może odnaleźć pasożyty umiejscowione w erytrocytach. Leczenie babeszjozyLeczenie choroby polega na zastosowaniu leku przeciw babeszjozie. Jest nim imidokarb (preparat. Imizol). Dodatkowo lekarz weterynarii powinien zastosować leczenie objawowe.Czasami, u psów z wyraźną niedokrwistością, zachodzi konieczność dokonania transfuzji krwi. ZapobieganieNajpewniejszą metodą uniknięcia chorób odkleszczowych jest nie zabieranie psów na tereny, gdzie przebywają kleszcze. Niestety, ze względu na powszechność występowania kleszczy,jest to obecnie prawie niemożliwe. Konieczne jest więc zarówno zwalczanie kleszczy jak i stosowanie zabiegów profilaktycznych. Każdy właściciel psa w tym okresie powinien pamiętać o:
Usuwamy kleszczaJeżeli znajdziemy kleszcza, który już wgryzł się w skórę zwierzęcia, musimy go delikatnie usunąć poprzez:
Pamiętajmy – kleszcza, który już pije krew, nie można niczym smarować. Masło, krem czy alkohol powodują wstrzyknięcie dodatkowej porcji toksyn do ciała ofiary. Kleszcz a zdrowie człowiekaDbając o zdrowie pupilka, zwróćmy również uwagę na swoje bezpieczeństwo. Zarówno pies jak i człowiek może zarazić się poważną chorobą jaką jest borelioza. Dodatkowo grozi nam odkleszczowe zapalenie mózgu i związane z nim powikłania. LinkiPreparaty na kleszcze w Sklepie Weterynarz On-Line
|
Nie jesteś zalogowany.
Komentarze
Witam ,jak można być takim nieodpowiedzial nym, decydując się na psa , to coś w podobie jak na dziecko. Nie można tak postępować, jak się udało wykręcić w całości to czym prędzej do weterynarza
Moja suczka miala kilka kleszczy . Kilka udalo nam sie wyjac w calosci ale jeden wykrecilismy a glowka zostala w srodku I teraz zauwazylam w tym miejscu taka goreczke rozowata jakby dziurke w miejscu kleszcza. Nie wiem czy to cos powaznego? Co robic? Przemyc rane woda utleniona? Czy wet?
nigdy nie można niczym smarować, tak jest u ludzi i u zwierząt, te wszystkie smarowidła tylko zaostrzają, rozłaszczają kleszcza. tylko wykręcić, ale w całości ,bo kleszcz nawet jak zostanie odrobinka odregeneruję się
nasmarowałem go spirytusem i olejem i kleszcz chyba wyszedł ale ma dalej gulkę więc nie wiem czy przypadkiem nie została mu głowa kleszcza co mam zrobić ?? :?
!.PROSZE POMÓŻCIE.! :(