Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna Psy Psy Żywienie Krótki wywiad o... karmach markowych i marketowych
Krótki wywiad o... karmach markowych i marketowych PDF Drukuj Email
Wpisany przez M.Sz.   
środa, 11 sierpnia 2010 23:46
Drodzy użytkownicy Weterynarz On-line. Zapraszamy do nowego cyklu wywiadów z lekarzami weterynarii. W pierwszej części dowiecie się, jakie są różnice między karmami markowymi a tymi dostępnymi w sieciowych supermarketach. Rozmawiamy z lek. wet Katarzyną Uściłowską  - Wawrowską

 

Weterynarz On-line: Każdy właściciel psa czy kota zastanawia się czym karmić swojego pupila, czy suchym czy samemu gotować. Jeżeli się już zdecydujemy na suche, to pojawia się kolejne pytanie jaką wybrać karmę?

Lek. wet. Katarzyna Uściłowska  - WawrowskaTeorii na temat żywienia jest tyle ilu lekarzy weterynarii , właścicieli sklepów zoologicznych itp. Odpowiednie żywienie musi być dobrane indywidualnie z uwzględnieniem wieku, wielkości, niekiedy rasy, płci, aktywności psa czy kota. Dobrze dobrana dieta owocuje tym iż nasz pupil jest zdrowy, ma piękną błyszczącą sierść, zdrową skórę, ładne zęby, nie ma problemów ze strony przewodu pokarmowego w postaci biegunek i wymiotów, ma zachowaną dobrą kondycję, nie jest zbyt chudy i przede wszystkim otyły.

A co z młodymi zwierzętami?

Szczenięta ras małych do 8-10 miesiąca powinny być karmione karmą dla juniorów. Szczenięta ras średnich do 12 miesiąca, ras dużych do 15 miesiąca, ras olbrzymich do 2 lat. Taki podział wynika z tego iż dobra karma jest zbilansowana pod względem tempa wzrostu zwierzaka. Podobnie jest z kotami. Do uzyskania dojrzałości płciowej kocięta powinny być karmione karmą dla juniorów. Potem żywienie musi być dostosowane pod względem płci i aktywności.

Kolejnym pytaniem jakie się nasuwa to ile zwierzak powinien jeść w ciągu dnia?

Doskonałym ułatwieniem są tabelki na opakowaniach suchych karm, które zawierają orientacyjne dawki uwzględniając wiek i wagę zwierzaka. Pamiętajmy, że chcąc urozmaicić dietę psu podając jeden posiłek gotowany, to wówczas musimy zmniejszyć dawkę suchego. Dawkę dobową jedzenia dzielimy na 3-4 porcje.

Najczęściej popełniane błędy to...

Totalnym mitem jest np. potrzeba podawania kotom mleka krowiego. Koty nie trawią laktozy i bardzo często pojenie mlekiem kończy się biegunką.

Jak traktować zwierzęta aktywne fizycznie, a jak te spędzające czas głównie "na kanapie". Czy ich dieta powinna być różna?

W przypadku psa dorosłego dieta powinna być dopasowana do trybu życia. Zwierzęta szczupłe ,wybiegane, będące non stop aktywne powinny być żywione dietą wysoko energetyczną. Z kolei zwierzaki siedzące głównie w domu, mające mało ruchu jedzą karmę typu light eliminując otyłość. W celu zadbania o przysłowiową „linię” starajmy się karmić mało i częściej podając ostatni posiłek o godzinie 18. Decydując się tylko na gotowanie jedzenia jest dość trudno zachować i dobrać odpowiednie proporcje. Podstawą żywienia powinna być sucha karma. Jeżeli chcemy urozmaicić zwierzakowi posiłkiem gotowanym pamiętajmy o zmniejszeniu ilości suchego jedzenia. Koty wychodzące, szczupłe, będące non stop aktywne powinny mieć karmę wysokoenergetyczną, natomiast kanapowce dietę typu light. Dobrze i odpowiednio dobrane żywienie spowoduje iż nasz pupil będzie zdrowy, cieszył się doskonałym samopoczuciem i idealną kondycją.

Na rynku pojawiło się bardzo dużo najróżniejszych suchych karm. Dla właścicieli jest to spore ułatwienie w żywieniu pupili. Wiele osób zastanawia się jaką karmę kupić - czy tańszą marketową czy droższą, tak zwaną markową...

Pamiętajmy, że z tym produktem jest tak jak z innymi - cena zawsze idzie w parze z jakością. Karmy markowe produkowane są przede wszystkim na bazie suszonego mięsa, odpowiednio zbilansowane, z dużą zawartością witamin, składnikami pielęgnującymi zęby. W przypadku ras dużych i olbrzymich karmy zawierają dodatkowo elementy chroniące wrażliwe i obciążone stawy. Taki suchy pokarm jest najczęściej bardzo skoncentrowany i wydajny. W porównaniu z karmą marketową zwierzak zje mniej i będzie najedzony.

Dziękujemy za rozmowę

 

Lek. wet. Katarzyna Uściłowska  - Wawrowska przyjmuje w przychodni Weterynarz On-line w Pruszkowie.

 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz