Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna Psy Psy Kosmetyka Zęby Twojego pupila. Co właściciel wiedzieć powinien?
Zęby Twojego pupila. Co właściciel wiedzieć powinien? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Lek. wet. S. Szymańska   
środa, 23 czerwca 2010 23:18
Jeżeli zęby Twojego psa mają zmieniły kolor na żółty lub ciemnobrunatny, a jego oddech ma wyjątkowo nieprzyjemny zapach, to czas pomyśleć o usunięciu kamienia nazębnego. Dowiedz się, co chciałbyś wiedzieć o kamieniu nazębnym, a wstydzisz się zapytać

Na początek trochę anatomii.

Przed czyszczeniem zębów W jamie ustnej dorosłego psa znajdują się 42 zęby, z czego 22 usytuowane są w szczęce dolne czyli żuchwie, a 20 w  szczęce górnej. Jeżeli chodzi o zęby mleczne ich komplet stanowi 28 sztuk, po 14 w górnej i dolnej  szczęce. Kolejność pojawiania się mleczaków jest następująca: pierwsze kły, drugie siekacze i trzecie przedtrzonowce.Zmiana zębów następuje od 4 do 6 miesiąca życia. Na miejsce zębów mlecznych pojawiają się zęby stałe. Normalnie dzieje się to tak ,że zawiązek zęba stałego uciska na korzeń zęba mlecznego i wypycha go. Czasem jednak zawiązek zęba stałego ma inne położenie i nie uciska na ząb mleczny, w związku z czym mleczak nie wypada i pozostaje w jamie ustnej jako tzw. ZĄB MLECZNY PRZETRWAŁY. Przetrwałe zęby mleczne trzeba koniecznie usuwać, gdyż przez ich obecność zęby stałe nie maja odpowiednio dużo miejsca i nie mogą prawidłowo funkcjonować .

Obecność zębów przetrwałych prowadzi do rozwoju wad zgryzu. Między zębami brakuje przestrzeni potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania zębów stałych, przepływu śliny i płynu dziąsłowego. To z kolei skutkuje szybszym rozwojem płytki nazębnej , odkładaniem się kamienia i rozwojem chorób przyzębia.

KAMIEŃ NAZĘBNY.

Po czyszczeniu zębów
Po czyszczeniu zębów
Kamień nazębny to zmineralizowana płytka nazębna. Kamień to twardy osad koloru brunatno – szarego który w przeciwieństwie do płytki nazębnej nie da się usunąć zwykłymi metodami higieny jamy ustnej. Na powierzchni kamienia są idealne warunki do rozwoju szkodliwych drobnoustrojów. Sam kamień wnika w głąb dziąseł, uszkadza je i dochodzi do rozwoju stanu zapalnego.  Pierwsze objawy jakie zauważ właściciel to ślinienie, niechęć do jedzenia suchej karmy, zaczerwienienie dziąseł i brzydki zapach z jamy ustnej.

Aparat pizodent
Aparat pizodent
Kamień należy usunąć przy użyciu specjalnego sprzętu stomatologicznego – PIZODENT. Do wykonania tego zabiegu zwierzę musi zostać poddane narkozie. Po usunięciu kamienia poleruje się zęby specjalnymi pastami.

Żeby zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego należy dbać o higienę jamy ustnej swojego pupila poprzez wykonywanie odpowiednich zabiegów tj.:

  • czyszczenie zębów specjalną pastą przy użyciu szczoteczki bądz gazy założonej na palec przynajmniej 2x w tyg.,
  • używanie preparatów rozpuszczających płytkę nazębną np. Deodent, podawanie kostek czyszczących np. Oral bar,
  • żywienie karmami, które sprzyjają higienie jamy ustnej i zmniejszają odkładanie się kamienia.
 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 133 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz