Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna Psy Psy Inne Kastracja. Krzywda czy przysługa?
Kastracja. Krzywda czy przysługa? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Lek. wet. S. Szymańska   
sobota, 17 lipca 2010 23:26

Kastracja jest to zabiegiem polegający na usunięciu jąder u samców a u samic jajników i macicy. U samców jest to oczywiście prostszy zabieg (najczęściej jądra usuwa się poprzez cięcie przed moszną). U samic natomiast zabieg ten wymaga otwarcia jamy brzusznej . W obu przypadkach konieczne jest poddanie zwierzęcia pełnej arkozie i odpowiednia opieka pooperacyjna. Zabiegi te mają oczywiście  swoje wady i zalety. Moim zdaniem przeważają zalety więc szczerze  namawiam właścicieli, którzy posiadają zwierzęta niehodowlane na ich kastrację.

CZEGO BOJĄ SIĘ WŁAŚCICIELE?

Głównie obawiają sie narkozy i ingerencji chirurgicznej. Martwią się też faktem, że ich zwierzę po kastracji stanie się ospałe, mniej aktywne i dodatkowo otyłe. Są to jednak obawy zwiazane z mitami i dość łatwo je rozwiać:

 1. Sam zabieg chirurgiczny nie przysparza cierpień, gdyż zarówno przed i po zabiegu używa się środków przeciwbólowych. Niesie on oczywiście pewne ryzyko, ale statystyki mówią, że przy odpowiednim przygotowaniu zwierzęcia są to jedne z najbezpieczniejszych zabiegów
 2. Sprawa tycia. Otyłość u zwierząt nie jest wynikiem kastracji ale niewłaściwego żywienia, źle dobranego rodzaju i dawki pokarmowej oraz malej aktywności fizycznej (rzadkie i krótkie spacery)

ZALETY KASTRACJI

 1. Wydłużenie życia zwierzęcia. Wg przeprowadzonych badań zwierzęta po sterylizacji żyją dłużej i w lepszej kondycji. 
 2. Likwidacja ryzyka ropomacicza. Choroba ta związana jest z wysokim poziomem progesteronu we krwi. Najczęściej ropomacicze powiązane jest ze stosowaniem hormonalnej terapii antyrujowej. Może ono wystapić w dwóch formach: jako ropomacicze otwarte i zamknięte.W pierwszym przypadku występuje zauważalny dla właściciela wypływ z dróg rodnych, co sprawia że zwierzęta dość    szybko trafiają do lekarza. Przy ropomaciczu zamkniętym brak jest tego wypływu. Choroba rozwija się więc podstępnie, stan    zwierzęcia pogarsza się wskutek zatrucia toksynami. W ekstremalnej sytuacji moze dojść do pękniecia macicy. W obu przypadkach niezbedny jest zabieg chirurgiczny ratujacy życie!
 3. Zmniejszenie ryzyka nowotworów gruczołu mlecznego. Są to bowiem nowotwory hormonalniezalezne.
 4. Wyeliminowanie niedogodności związanych z cieczką/ruja. Przecież kotka miaucząca nieprzerwanie trzecią noc wyprowadzi z równowagi nawet człowieka z anielska cierpliwością. Podobnie uciążliwe są watahy psów biegajace za nasza suczką na spacerach, albo starające się  nieustannie wedrzeć  do naszego ogrodu i znaczące teren dookoła moczem.
 5. Sterylizując zwierzęta nie dopuszczamy do niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt oraz zmniejszamy ilość niechcianych szczeniąt i kociąt. I to jest jeden z najważniejszych postulatów przemawiajacych za kastracją. Lekarzom weterynarii dosłownie ręce opadają, kiedy właściciel przynosi miot kociąt czy szczeniąt do uśpienia, a na wspomnienie kastracji mówi, że to niehumanitarne! Można oczywiście zapobiegać rozmnażaniu stosując środki hormonalne,ale ryzyko ich stosowania jest o wiele większe niż ryzyko kastracji. Bowiem mają one szereg działań ubocznych min.: ryzyko wspomnianego wyżej ropomacicza, stymulacja rozrostu nowotworowego....Nie dają one również 100% pewności.

Tak więc po uwzględnieniu wszystkich wad i zalet decydujac się na kastracje swojego zwierzęcia robisz mu przysługę a nie krzywdę.

Kiedy najlepiej wykonać zabieg?

Ogólnie najlepiej wykonać zabieg kiedy zwierzę jest jeszcze młode. Najkorzystniej wykonać kastrację u suk po pierwszej rui ( cieczce). U samców kocurów w wieku 6-8 m-cy a u psów ok 1 roku.

Jak przygotować zwierzę do zabiegu?

Po pierwsze należy przeprowadzić dokładne badanie kliniczne  włącznie z osłuchaniem serca, dobrze  jest wykonać przynajmniej podstawowe badanie krwi w celu oceny stanu ogólnego naszego pupila i stwierdzenia, czy można go bez problemów poddać narkozie. Kolejna ważna sprawa  - zwierzę na zabieg musi być na czczo ( przynajmniej 12h bez jedzenia)

Co po zabiegu?

Ważne jest aby zwierzę z lecznicy zostało wydane już wybudzone. Bardzo nieprofesjonalne i niebezpieczne  jest wydawanie zwierząt jeszcze śpiących, gdyż w razie powikłań tj. zaburzenia oddychania czy arytmii właściciel może sam nie dać rady udzielić pomocy zwierzakowi. Po przywiezieniu pacjenta do domu trzeba zapewnić mu spokój, ciepło i dbać o ochronę rany pooperacyjnej (nie zdejmujemy założonego w lecznicy ubranka pooperacyjnego). Płyny należy wprowadzać powoli i w małych ilościach. Pokarmy stałe dopiero po kilkunastu godzinach od zabiegu i również w małych porcjach. A wszystko to ze względu na to, iż środki do narkozy spowalniają pracę przewodu pokarmowego. 

Cena zabiegu?

Ceny zabiegu mogą się różnić w zależności od lecznicy. Ważne jest jednak, aby decudując się, gdzie zrobić zabieg, nie brać pod uwagę wyłącznie ceny. Warto sprawdzić standard całej usługi wchodzącej w cenę, czyli nie tylko samego zabiegu ale również:

 • opieki przed i pooperacyjnej ( do wybudzenia zwierzęcia),
 • rodzaju użytych środków do narkozy i materiałów do zabiegu.
 • czy w cenie zabiegu nasze zwierzę będzie przebywało pod opieką lekarską do wybudzenia
 • czy dostanie potrzebne leki ( antybiotyk, środki przeciwbólowe)
 • czy założone będzie ubranko pooperacyjne
 • czy cena obejmuje również wizyty kontrolne i zdjęcie szwów oraz ewentualne leczenie w razie powikłań.

 W naszej lecznicy w Pruszkowie to wszystko zapewniamy w ramach usługi. Jednakże nie jest to standardem, często spotykamy się ze skargami, że chociaż zabieg gdzie indziej był tańszy, to koszty późniejszych wizyt kontrolnych i podanych leków zrównoważyły lub nawet przewyższyły naszą cenę.

 

 

Komentarze  

 
#3 elanieweglowska 2013-05-06 05:37
mam samca po kastracji i bardzo sie martwie, gdyz moszna jest bardzo nabrzmiala i wystapily w 6 dniu po krwiaki na niej. Dzisiaj ide do kontroli, ale w niedziele bardzo sie martwilam bo Skubi byl osowialy a moszna zwiekszyla swoja objetosc dwa razy1 Czy to jest zagrozeniem dla zycia i dlaczego to tak wyglada. Moszna wygladala ladnie zupelnie po kastracji, a juz na drugi dzien byl obrzek i tak caly czas, jednak w niedziele 5 dni po objetosc byla przerazajaca!
 
 
#2 weterynarz1 2010-08-12 16:40
Każdego zwierzaka można poddać operacji. Przed zabiegiem warto zbadać krew pieskowi. Pamiętajmy,że jeżeli po antykoncepcjach hormonalnych dojdzie do ropomacicza i tak należy wysterylizować w celu ratowania życia. Zabieg taki jest dużo bardziej niebezpieczny i skomplikowany. Zwierzęta sterylizowane żyją dwa razy dłużej.
 
 
#1 benio 2010-08-12 13:46
A co ze zwierzetami starszymi ?? Mam 7 letnia suczke i zastanawiam sie nad jej kastracja ? Do tej pory byla szczepiona jak to moj weterynarz mowi od \'\'milosci\'\' . Ale coraz wiecej slysze o tych skutkach ubocznych i ropomaciczu !! Czego sie boje. Suczka nigdy nierodzila, i zastanawiam sie czy u takich starszych psow mozna ten zabieg wykonac ?
 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 69 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz