Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna Psy Psy Inne Letnie zabawy z psem
Letnie zabawy z psem PDF Drukuj Email
Wpisany przez M.Sz.   
wtorek, 29 czerwca 2010 22:57
Letnie zabawy z psem Nadeszły piękne, słoneczne dni zachęcające do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jeżeli jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy mają psa, możesz wybierać spośród wielu wspólnych zajęć rekreacyjnych. Możesz uprawiać ze swoim psem typowo „ludzkie” sporty, takie jak jazda na rowerze, bieganie, jazda na rolkach, jazda konna czy pływanie. Możesz również wybrać sport, w którym tylko pies jest aktywny, jak flyball, frisbee czy coursing, lub sport typowo „psi”, w którym i ty nieźle się spocisz: dogtrekking, canicross, agility, dog dancing - zobacz, w co ludzie z psami bawią się na świecie!

 Sport z psem możesz uprawiać hobbystycznie lub też skorzystać z oferty jednej z wielu organizacji kynologicznych, urządzających różne ciekawe imprezy dla miłośników czworonogów. Z myślą o osobach, które dopiero zaczynają swoją przygodę z psimi sportami, poniżej omówimy bardziej szczegółowo niektóre z nich.

Agility...

...to sport bardzo znany i popularny w naszym kraju, ponieważ jest odpowiedni dla niemal wszystkich ras psów oraz kundli bez względu na ich wielkość. Pies, prowadzony przez swojego przewodnika, musi pokonać specjalny tor przeszkód – bezbłędnie i na czas.
Frisbee to kolejny ciekawy sport, który narodził się w Ameryce około roku 1947. Jest odpowiedni dla psów z temperamentem, lubiących aportować. Polega na łapaniu przez psa latającego talerzyka.

Flyball...

...jest odpowiedni dla psów o podobnym temperamencie – pies pokonuje tor z przeszkodami, uruchamia maszynę, która wyrzuca piłkę, a następnie przynosi ją właścicielowi.

Canicross...

...to sport dla wyszkolonych psów odznaczających się dobrą kondycją fizyczną. Są to biegi przełajowe zawodników z psami. Pies jest przypięty smyczą do pasa zawodnika. Oboje muszą pokonać wyznaczoną trasę w jak najkrótszym czasie. Podobnym sportem jest bikejorking, z tą różnicą, że zawodnik jedzie na rowerze.

Dogtrekking...

...to sport dla wyjątkowo wytrzymałych psów. Jest to jedna z nowych dyscyplin w naszym kraju, jednak zaczyna zdobywać coraz większą liczbę zwolenników. Spodoba się ona osobom lubiącym aktywność na świeżym powietrzu: marsze, wędrówki i biegi długodystansowe. Zarówno pies, jak i zawodnik powinni wykazywać się samodzielnością, sprawnością fizyczną, dobrą orientacją w terenie oraz umiejętnością radzenia sobie na otwartych przestrzeniach. Pies jest przypięty do zawodnika za pomocą smyczy lub liny tak, że nie może się swobodnie poruszać. Zawodnik ma ze sobą wyposażenie, obejmujące m.in. mapę, na podstawie której określa trasę. W tym sporcie trasę również pokonuje się na czas. Szlak zwykle ma długość 80 lub 100 km. Innym ciekawym i bez wątpienia lżejszym sportem jest

dog dancing,

czyli taniec z psem. Polega on na wykonywaniu przez psa serii skomplikowanych poleceń, zmian kroku oraz różnych skrętów i obrotów w rytm muzyki. Występy zawodników są oceniane przez trzyosobowe jury, przyznające punkty za wrażenie artystyczne oraz gotowość psa do wykonywania poszczególnych ćwiczeń – w sumie jest ich pięć. Jeśli masz zdolności ruchowe, a twój pies lubi się popisywać, jesteście idealnymi kandydatami na adeptów tego pięknego sportu. Mimo że zawody odbywają się w halach, trenować można na świeżym powietrzu.

Oprócz sportów możesz także wybierać spośród wielu rodzajów szkoleń, zależnie od rasy twojego psa. Masz do wyboru szkolenia do pracy (sportowe), do polowań oraz ratownicze. Do każdego z nich możesz, a nawet musisz, przygotowywać się na świeżym powietrzu – im częściej, tym lepiej.Wybór rodzajów aktywności jest ogromny i niewątpliwie każdy może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Potrzebna jest jedynie chęć do ruchu oraz umiejętność czerpania z tego przyjemności.

Przed wybraniem dyscypliny sportu...

Letnie zabawy z psem... należy ocenić nie tylko własną dyspozycyjność czasową, lecz także kondycję fizyczną i/lub stan zdrowia. Oczywiście nie należy przy tym zapominać o kondycji i zdrowiu czworonoga – to przy wyborze sportu sprawa decydująca. Jeśli jesteś osobą całkowicie początkującą, będziesz musiał się nieco przygotować. Zanim wyruszysz na 25 kilometrową wyprawę, wydłużaj swoje codzienne spacery, tak aby przygotować swój organizm do większego wysiłku. Odpowiednie przygotowanie i stopniowe zwiększanie obciążenia pomaga również przyspieszyć metabolizm i zwiększyć wydolność wielu organów, dzięki czemu mogą one efektywnie wykorzystywać i dostarczać zapasy energii w trudnych warunkach. Kondycja twoja i twojego psa będzie lepsza, a tym samym uprawianie sportu – przyjemniejsze.

Jednym z elementów właściwego przygotowania jest zdrowa dieta. Powinieneś wybrać dla swojego psa karmę wysokiej jakości, zawierającą oprócz bogatych źródeł podstawowych składników również ważne, potrzebne i przydatne w procesie metabolizmu witaminy i minerały. Dobrze odżywiony organizm szybciej reaguje na zwiększone zapotrzebowanie i szybciej się regeneruje.

Otyłość psa może być jednym z czynników ograniczających wybór sportu. Jeśli twój pies ma nadwagę, podstawową terapią będzie zwiększenie zakresu ćwiczeń – to pomoże zamienić tkankę tłuszczową na mięśnie. Otyłe psy nie tylko mają wolniejszy metabolizm, ale ich waga stanowi również obciążenie dla całego organizmu. Ciężej pracuje układ krążenia, a przede wszystkim system stawów, którego stan jest bezpośrednio związany ze zdolnością ruchową psa. Obniżona ruchowość może zniechęcać ciebie i twojego psa do zabaw ruchowych latem. Badania zakresu ruchowego wykazały, że nawet 31% psów cierpi na problemy związane z poruszaniem się. Odpowiednio dobrany sport, np. pływanie i inne sporty wodne, może wyeliminować ten problem.

Pływanie

... to jedyny rodzaj aktywności, który wzmacnia mięśnie, nie obciążając przy tym stawów. Dlatego jest to szczególnie odpowiedni rodzaj terapii dla psów cierpiących na dysplazję stawu biodrowego lub łokciowego, psów po różnych zabiegach i operacjach oraz psów z problemami układu krążenia i serca, które często towarzyszą otyłości. Jeśli decydujesz się na pobyt nad morzem, powinieneś wiedzieć, że woda morska jest zalecana przez lekarzy weterynarii jako środek łagodzący wiele alergii, egzem i innych chorób skóry.

Gdy rozpoczynasz uprawianie letniego sportu ze swoim psem w celu obniżenia jego wagi, powinieneś także zadbać o odpowiednią dietę. Dobrze jest wyznaczyć sobie na początku cel, czyli optymalną wagę dla swojego psa. Skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem weterynarii, który obliczy – sam lub za pomocą specjalnego programu – optymalną wagę dla twojego pupila oraz czas, w którym powinniście ją osiągnąć przy pomocy odpowiednich ćwiczeń i diety. Jeżeli oprócz otyłości pies cierpi również na inne problemy zdrowotne, np. chorobę stawów, będzie to stanowiło dodatkowe ograniczenie przy wyborze sportów.

W takim przypadku należy nie tylko starać się obniżyć wagę psa, lecz także zwracać przy tym uwagę na stawy. Optymalnym rozwiązaniem jest wybór pokarmów, które poza dostarczaniem organizmowi odpowiednich ilości składników odżywczych i energii oraz obniżaniem wagi będą również wzmacniały stawy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów takiej karmy dla psów, np. Hill’s Prescription Diet Canine j/d oraz Canine j/d reduced calories (dla otyłych psów z chorobami stawów), zawierające kliniczne przebadaną formułę usprawniającą zdolność ruchową (z wysoką zawartością kwasów tłuszczowych omega-3) w połączeniu z L karnityną oraz lizyną, wspomagającą spalanie tkanki tłuszczowej i budowanie mięśni.

Uprawiając sport,

...musisz mieć pewność, że twój pies jest zdrowy oraz w doskonałej formie fizycznej. Nie ryzykuj kontuzji i zawsze konsultuj wszelkie wątpliwości z weterynarzem. Latem unikaj wysokich temperatur około południa i staraj się uprawiać sport raczej w godzinach porannych lub wieczornych. Pamiętaj, że pies nie powinien się przegrzewać – nigdy nie zostawiaj go w zamkniętym samochodzie zaparkowanym w słońcu, sprawdzaj, czy ma odpowiednią ilość wody, i nie zapominaj o zabraniu ze sobą wody, kiedy wychodzicie na zewnątrz. Uprawianie letnich sportów przyniesie zarówno tobie, jak i twojemu czworonożnemu przyjacielowi wiele radości, a kto wie, może nawet zaowocować sukcesami sportowymi. Ćwiczenia na świeżym powietrzu nie tylko stanowią wspaniałą zabawę, lecz także pozwalają w pełni wykorzystać letnie dni i dostarczają niezapomnianych wrażeń.

 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 52 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz