Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna Psy Psy Inne Paszport i czip. Coż to i po co to?
Paszport i czip. Coż to i po co to? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Lek. wet S. Szymańska   
czwartek, 24 czerwca 2010 22:51

Detektor CzipówCzipowanie zwierząt domowych to jedna z najskuteczniejszych form zapobiegania bezdomności zwierząt. Dzięki implantacji czipa, łatwiej i szybciej odnajdziemy swoje zwierzę jeżeli się zgubi lub zostanie skradzione. Bez niego nie wyjedziemy również poza granice Polski

Zasada działania Czipów

Zwierzę posiadające czip bez problemów można przyporządkować do jego właściciela. Jak to zrobić? Otóż w bardzo prosty sposób – w chwili odnalezieni psa lub kota który jest oznakowany, weterynarz przy użyciu specjalnego czytnika jest w stanie odczytać jego numer identyfikacyjny. Następnie w bazie danych można ten numer sprawdzić i ustalić dane właściciela.

Sposób aplikacji

Czipy są aplikowane pod skórę przy użyciu specjalnego aplikatora, podobnego do dużej strzykawki. Sam czip jest wielkości ziarenka ryżu. Dla zwierzęcia jest on całkowicie obojętny, nie powoduje uczuleń i jest niewyczuwalny. Prawidłowo powinien być on wszczepiony pod skórę po lewej stronie szyi. Ich trwałość sięga kilkudziesięciu lat.

Kiedy jest potrzebne czipowanie?

Wszczepienie zwierzęciu czipa powinni rozważyć oczywiście wszyscy właściciele. Szczególnie jednak Ci, którzy mają w domach zwierzęta wartościowe, lub skłonne do „samowolnych” wycieczek. Oznakowanie jest niezbędne, jeżeli chcemy wyjechać ze zwierzęciem zagranicę. Wtedy musimy mu również wyrobić EUROPEJSKI PASZPORT dla zwierząt domowych.

Warunkiem wydania paszportu jest  oznakowanie zwierzęcia poprzez czip lub tatuaż oraz aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie. Paszport wypełnia uprawniony lekarz weterynarii. Ważne aby wypisać wszystkie dane dotyczące zwierzęcia czytelnie, starannie, bez poprawek i skreśleń. Bez tego na granicy możemy nie zostać wypuszczeni kraju. Lub co gorsza poza jego granicami nie będziemy mogli zabrać go z powrotem do domu!

 

Detektor Czipów
Czipy - detektor

Aplikator czipów
Aplikator czipów

Paszport
Paszport

Czipowanie. Paszport środek
Wnętrze paszportu
 

 

 

Komentarze  

 
#3 rikki 2014-10-20 07:57
Zgadzam się, z tym tylko, że samo czipowanie nic nie da jeśli pies nie będzie zarejestrowany w bazie. Wiele lat żyłam w nieświadomości, aż do czasu kiedy trafił do nas zabłąkany pies, z czipem naturalnie, z tym że nigdzie nie znaleźliśmy jego numeru. Kiedy zainteresowałam się tym bliżej, okazało się, że moje psiaki także nie są nigdzie zarejestrowane. Myślałam całe życie, że robi do czipujący weterynarz a tu niespodzianka. Znalazłam w necie bazę CBDZOE i zapisałam do niej, gdyż w porównaniu z pozostałymi była najtańsza. Niestety, na razie nie potrzebowałam mikroczipa bo gdybym zakupiła u nich to mogłabym to zrobić za darmo.
 
 
#2 Radasv6 2011-01-03 20:07
No i jeszcze by wyjechac za granice potrzebna jest 6 miesieczna kwarantana zwierzaka,,,, wiec nie tylko czip i paszport jest potrzebna rowniez jest potrzebna 6 miesieczna kwarantana zwierzaka by wyjechac za granice
 
 
+1 #1 benio 2010-08-12 13:32
Uwazam to za swietna rzecz ! I KAZDY posiadacz zwierzaka powinien w PL miec obowiazek takiego czipowania, moze by to w jakim stopniu zmniejszylo ta ilosc bezdomnych psow w schronisku :( Moje dwa psiaki (jamnik i mix) maja czipy i ksiazeczki duzo to niekosztuje (choc ta strzykawka jest jak dla konia :upset ) no ale coz, mus to mus! Czipujcie zwierzaki !!
 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 64 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz