Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna Psy Psy Choroby Dlaczego mój pies się drapie?
Dlaczego mój pies się drapie? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Lek. Wet Sylwia Szymańska   
poniedziałek, 20 sierpnia 2012 21:55

Jest to jedno z najczęściej zadawanych pytań lekarzowi weterynarii. Odpowiedz na to pytanie brzmi: Twój pies drapie się z powodu świądu.

 

 

Świąd jest to rodzaj czucia powierzchniowego pochodzącego ze skóry, które wywołuje chęć drapania. Świąd może występować w postaci uogólnionej ( dotyczy całej powierzchni skóry) lub w postaci miejscowej ( obejmuje ograniczone  partie skóry). Często towarzyszy chorobom skóry, ale może również występować w chorobach ogólnoustrojowych np. ch. Tarczycy, choroba Cushinga, ch. Wątroby.

Drapanie prowadzi do uszkodzenia skóry i do rozwoju wtórnych powikłań bakteryjnych i grzybiczych. Jest kilka schorzeń skórnych, którym towarzyszy świąd. Najczęstszą przyczyną drapania u psów są pasożyty zewnętrzne. Najpopularniejsze z nich to pchły. W naszym klimacie problemy  z nimi rozpoczynają się w miesiacach letnich, kiedy robi się ciepło i trwają do późnej jesieni. Dla psa, który jest alergikiem nawet pojedyncza pchła może być problemem. Chodzi tutaj o to, że ukąszenie przez tego pasożyta wywołuje reakcje immunologiczna. Schorzenie to określane jest jako APZS  czyli alergiczne pchle zapalenie skóry. Pojawia się świąd, który powoduje drapanie, a to doprowadza do uszkodzenia skóry i powstania w konsekwencji powikłań bakteryjnych i grzybiczych.

Zmiany w przypadku APZS obejmują okolicę grzbietu od lędźwi do ogona. Leczenie polega po pierwsze na pozbyciu się pcheł. U zaatakowanych zwierząt należy zastosować preparaty przeciwpchelne. Obecnie na rynku dostępna jest cała gama preparatów w różnych formach. Są to szampony, obroże, spraye oraz pipety czyli preparaty typu spot-on.  Ważne jest aby również pozbyć się pcheł w środowisku, w którym przebywa zwierzę. U zwierząt uczulonych program ochrony przed pchłami należy stosować od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Dalsze leczenie to oczywiście wyleczenie wtórnych powikłań oraz zastosowanie środków p/świądowych.

Kolejną przyczyną drapania obecnie dość często występującą jest ATOPIA.

I jeszcze kolejna przyczyna świądu u psów to nadwrażliwość pokarmowa, czyli nadwrażliwość na pokarm lub jego składniki. Ten rodzaj alergii może pojawić się w  każdym wieku. Pojawiający się świąd przy nadwrażliwości pokarmowej nie jest związany z jakimś konkretnym sezonem. Może on być uogólniony lub miejscowy. Jest to świąd, który może nie odpowiadać na leczenie glikokortykosteroidami. Jedynym leczeniem w tym przypadku jest stosowanie diety hypoalergicznej. Jeżeli pies jest na diecie objawy powinny cofnąć się  w ciągu 8 – 12 tyg. Dieta oznacza, że zwierzę nie otrzymuje do jedzenia nic poza przeznaczoną dla niego karmą.

Ważną sprawą w leczeniu jest również jak w każdym przypadków wyleczenie wtórnych powikłań bakteryjnych i grzybiczych.. Należy też wdrożyć program ochrony przeciwpchelnej .

I na koniec to co najważniejsze. Właściciel musi zdawać sobie sprawę, że leczenie schorzeń skórnych jest długotrwałe i czasochłonne, że postawienie odpowiedniej diagnozy również wymaga czasu i współpracy między lekarzem i właścicielem.

 

Komentarze  

 
#3 Mery 2014-02-21 07:52
Witam mój spaniel Maks również się drapie od września go leczymy a teraz jest luty,po badaniach wyszło ze gronkowiec ale ten zwykły kończy drugie opakowanie biseptolu a i jeszcze bakterie coli.Troche się jeszcze drapie wyłysiało mu wcześniej jedno ucho praktycznie całe ale dostał maść CROTOMITION i zarosło sierścią jeszcze ma placki na łapach i podbrzuszu i tu jakoś idzie opornie.Dzis kontrola,długo szukaliśmy co jest powodem uczulenie na karmę może szampon itd. ale zeskrobiny pomogły i wyszło ze gronkowiec.Mam pytanie czy jakiś szampon albo preparat jest na porost tej sierści ?bo na łapach też jest trochę łysy no i tyłek ,,,,,,wygląda jak pawian :)
 
 
#2 eman 2013-09-05 07:53
bardzo ładny post lubię to forum
 
 
#1 wiesiek 2012-10-18 03:50
tak wszystko rtozumiem ale wydawanie pieniedzy przy kazdej wizycie bez podania przyczyny drapania sie to juz zbyt wiele
 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 243 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz