Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna Psy Psy Choroby Kamica moczowa
Kamica moczowa PDF Drukuj Email
Wpisany przez Lek. wet. Sylwia Szymańska   
piątek, 28 stycznia 2011 22:57

Kamica moczowa jest chorobą wywołaną obecnością kamieni lub kryształów w drogach moczowych. Kamienie w pęcherzu powstają częściej niż w nerkach i w tej części artykułu skupimy się właśnie na kamicy pęcherza moczowego.

Jest kilka czynników, które wpływają na powstawanie kryształów i kamieni w moczu. Są to między innymi: obecność w moczu dużej koncentracji składników tworzących kamienie i długi czas ich przebywania w moczu, występowanie w moczu tzw. jąder krystalizacji oraz brak substancji stabilizujących mocz. Kamienie mogą długi czas być obecne w pęcherzu i nie dawać żadnych objawów klinicznych. Często odkrywa się je przypadkowo w czasie np. badania moczu czy wykonania zdjęcia RTG.

Objawy kamicy

Kamienie umiejscowione w pęcherzu moczowym najczęściej powodują występowanie objawów takich jak: częstomocz, utrudnione i bolesne oddawanie moczu, krwiomocz. Czasem może dojść do zamknięcia dróg moczowych czyli niedrożności. Na szczęście sytuacje związane z pęknięciem pęcherza są bardzo rzadkie.

Rozpoznanie

Aby postawić rozpoznanie kamicy należy wykonać badanie moczu z osadem oraz badanie RTG lub USG.

Leczenie

Leczenie zależy przede wszystkim od tego czy mamy przypadek nagły czy nie. W nagłych przypadkach kiedy mamy do czynienia z niedrożnością powinniśmy ustabilizować stan pacjenta i rozpocząć usunięcie niedrożności. Najkorzystniej jest, jeżeli uda się nam zepchnąć przeszkodę przy użyciu cewnika. Jeżeli nie, należy wykonać uretrotomię. Jeżeli jest taka konieczność to kamienie z pęcherza moczowego usuwa się chirurgicznie.

Postępowanie farmakologiczne ma za zadanie wyleczenie infekcji przy użyciu antybiotyku dobranego najlepiej na podstawie wykonanego posiewu moczu i antybiogramu. Kolejna istotna sprawa to profilaktyka czyli dobór odpowiedniej diety zapobiegającej wytrącaniu się kamieni.

Rodzaje kamicy

W zależności od rodzaju kamieni wyróżniamy kilka rodzajów kamicy:

Kamica fosforanowo - amonowo – magnezowa (struwitowa)

Ten rodzaj kamieni jest najczęściej spotykany u psów i kotów. Zazwyczaj towarzyszy mu infekcja dróg moczowych. U psów 90 % przypadków kamicy fosforanowo – amonowo – magnezowej jest następstwem zakażenia przez bakterie wytwarzające ureazę (Staphylococcus, Proteus, Streptococcus, Klebsiella pneumoniae, Corynebacterium urealyticum itp.) Bakterie te powodują alkalizację moczu i sprzyjają rozwojowi kamicy. Stanowią też jeden z zasadniczych składników tzw. jądra krystalizacji. Kamienie struwitowe nazywa się często kamieniami infekcyjnymi.

Predyspozycje rasowe u psów: sznaucer miniaturowy, cocker spaniel, shih-tzu, pudel miniaturowy. Kamienie struwitowe statystycznie częściej występują u samic niż u samców.

Objawy typowe dla kamicy: częstomocz, krwiomocz, utrudnione, bolesne oddawanie moczu. Mogą prowadzić do niedrożności dróg moczowych. Postawienie rozpoznania polega na badaniu ogólnym moczu i osadu moczu, wykonaniu badania RTG lub USG.

Leczenie tego rodzaju kamicy może polegac na podawaniu leków lub interwencji chirurgicznej jeżeli leczenie farmakologiczne nie przynosi efektów. Bardzo ważną częścią terapii w tym przypadku jest dieta zakwaszająca mocz i leczenie infekcji. Najlepiej byłoby dokonać wyboru antybiotyku na podstawie posiewu moczu i antybiogramu.

Kamica moczanowa

Ten rodzaj kamieni zbudowany jest głównie z moczanu amonu. Do powstania kamieni moczanowych predysponuje nadmiar jonu amonowego i moczanu. Pojawieniu się nadmiaru jonu amonowego w moczu sprzyjają między innymi : dieta wysokobiałkowa, zakwaszenie moczu. Kamienie moczanowe – dotyczą głównie dalmatyńczyków; ich powstawanie wiąże się z wrodzonym upośledzeniem układu transportującego kwas moczowy przez błonę komórkową hepatocytów; stąd zamiast alantoiny występuje w moczu nadmiar kwasu moczowego, który jest związkiem słabo rozpuszczalnym w wodzie i chętnie wytrąca się w formie kamieni. Dodatkowo może dochodzić do wydzielania kwasu moczowego przez kanaliki proksymalne.

Leczenie w większości przypadków polega na usunięciu chirurgicznym powstałych kamieni oraz na zapobieganiu nawrotom. Zapobieganie nawrotom choroby natomiast polega na stosowaniu diety niskobiałkowej oraz na alkalizacji moczu.

Kamica cystynowa

Do powstawania tych kamieni predysponowane są psy z cystynurią, wrodzonym zaburzeniem metabolicznym polegającym na nieprawidłowości w resorpcji zwrotnej cystyny (i innych aminokwasów) w kanalikach nerkowych. Występuje u psów ze zwiększonym wydalaniem cystyny w moczu. Cystyna jest względnie nierozpuszczalna w moczu kwaśnym, natomiast rozpuszczalna w zasadowym.

Kamienie cystynowe są mało cieniujace - dlatego na zdjęciu RTG mogą być one niewidoczne. Rasy predysponowane do tego typu kamicy to: nowofunlandy, jamniki, buldogi angielskie, staffordshire bulteriery i corgi. Częściej cystynuria występuje u samców niż u samic.

Objawy jakie występują są typowe dla kamicy: częstomocz, utrudnione oddawanie moczu, krwiomocz, ból przy oddawaniu moczu. Leczenie: farmakologiczne lub chirurgiczne. Ważna jest odpowiednia dieta i alkalizacja moczu.

Kamica szczawianowo – wapniowa

Patogeneza powstawania kamieni szczawianowo – wapniowych czyli złożonych głównie ze szczawianu wapnia jest mało poznana. Pod uwagę bierze się 3 czynniki: zwiększone wydalanie wapnia z moczem, zwiększone wydalanie szczawianów z moczem oraz zmniejszone wydalanie cytrynianów. Powstawaniu tego rodzaju kamieni sprzyja kilka czynników:

  • dodatki wapniowe
  • nadmiar białka i witaminy D w diecie (sprzyja wydalaniu wapnia)
  • duże stężenie glikokortykosteroidówniedobór w diecie wit. B6 bo sprzyja nadmiernemu wydalaniu szczawianów
  • dodatek szczawianów do diety np. Orzeszki ziemne, czekolada

Objawy są typowe jak przy innych typach kamicy.Rozpoznania dokonuje się na podstawie badania moczu z osadem oraz RTG lub USG. Leczenie: chirurgiczne.

Poniżej prezentujemy dwa zdjęcia kamieni, od których "uwolniliśmy" jednego z naszych małych pacjentów

Kamica moczowa
Kamica moczowa

Kamica moczowa
Kamica moczowa
 

 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 87 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz