Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna Psy Psy Choroby POSTĘPOWANIE ZE ZWIERZĘCIEM PRZED I PO ZABIEGU
POSTĘPOWANIE ZE ZWIERZĘCIEM PRZED I PO ZABIEGU PDF Drukuj Email
Wpisany przez Lek. wet. S. Szymańska   
poniedziałek, 22 listopada 2010 22:51
Z doświadczenia wiemy, że każdy właściciel niechętnie podchodzi do poddania swojego ulubieńca zabiegowi chirurgicznemu wymagającemu znieczulenia ogólnego. Jest to w pełni uzasadnione podejście, gdyż każdy zabieg obarczony jest pewnym ryzykiem o czym przed podjęciem decyzji właściciel powinien zostać szczerze poinformowany. Dodatkowo właściciel musi wyrazić pisemną zgodę na poddanie jego zwierzęcia zabiegowi i podanie środków narkotycznych.

W naszej przychodni staramy się zminimalizować powyższe ryzyko do minimum podejmując pewne niezbędne kroki. Po pierwsze informujemy właściciela czego powinien dopilnować przed przyprowadzeniem zwierzęcia na zabieg. Najważniejszą zasadą jest to aby przewód pokarmowy zwierzęcia był pusty, co oznacza, że ostatni posiłek powinien być podany co najmniej 12 godzin przed planowanym zabiegiem. Można podawać wodę do picia, ale należy zadbać o to aby zwierzę miało możliwość oddania moczu przed przyjściem do przychodni.

Dalsze postępowanie należy do lekarza weterynarii, który przed zabiegiem powinien przeprowadzić dokładny wywiad z właścicielem dotyczący stanu zdrowia , przebytych chorób itd. Następnie wykonujemy dokładne badanie kliniczne pacjenta a w razie konieczności badania krwi, badanie kardiologiczne, USG , RTG. Badania te dają nam obraz obraz zdrowia danego pacjenta i pozwalają na podjęcie odpowiedniej decyzji dotyczącej wyboru środków do narkozy oraz odpowiednią opiekę w czasie i po zabiegu.

Po zabiegu jeszcze przez kilka a nawet kilkanaście godzin funkcjonowanie pacjenta jest upośledzone. Czas pobytu w lecznicy po zabiegu to minimum 3 – 4 godziny. Niedopuszczalne jest wydawanie pacjenta niewybudzonego, gdyż zaraz po zabiegu zwierzęta wymagają specjalistycznej opieki i szybkiej interwencji w momencie pojawienia się powikłań takich jak np. bezdech czy drgawki.

Wydanie pacjenta nieprzytomnego zagraża jego zdrowiu i życiu.

Dopiero po wybudzeniu zwierzęcia, podaniu leków i zabezpieczeniu rany pooperacyjnej pacjent może zostać zabrany do domu. Dalsza opieka należy do właściciela, który zostanie poinformowany jak postępować ze zwierzęciem po zabiegu i co powinno go zaniepokoić i spowodować, że zadzwoni do lekarza weterynarii po pomoc. Oczywiście każdy właściciel, którego zwierzę było operowane, otrzyma numer kontaktowy, pod który powinien dzwonić w każdej chwili, gdyby działo się coś niepokojącego.

Co powinno niepokoić:

 • obfite krwawienie z rany pooperacyjnej
 • całkowita bladość błon śluzowych
 • częste wymioty
 • problemy oddechowe
 • brak oddawania moczu po 24 godzinach od zabiegu
 • całkowita niechęć do ruch następnego dnia po zabiegu
 • silny ból po 24 godzinach
 • rozejście się szwóq
 • wyciek z rany, obrzęk, duża bolesność, zaczerwienienie

Zalecenia pooperacyjne:

 • 12 godzinna głodówka ( po 12 h wprowadzamy pokarmy półpłynne w małych porcjach.)
 • woda do picia 2 godziny po zabiegu w małych ilościach
 • nie pozostawianie zwierzęcia bez nadzoru
 • bardzo dokładne zabezpieczenie rany ( zwierzę powinno do zdjęcia szwów chodzić w kołnierzu lub ubranku pooperacyjnym)
 • co 3-4 dni kontrola lekarska.
 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 95 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz