Twój profil

Witaj!              | 
Atopia psów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Lek. wet. Sylwia Szymańska   
piątek, 15 października 2010 22:26

Atopia jest reakcja nadwrażliwości typu I na alergeny środowiskowe. Objawia się ona atopowym zapaleniem skóry. Jest to najprawdopodobniej skłonność dziedziczna genetycznie.

Najczęściej dotyczy psów w wieku od 6 miesiąca do 7 roku życia. W większości przypadków pierwsze objawy pojawiają się między 1 a 3 rokiem życia. Atopia statystycznie częściej dotyczy psów o jasnym umaszczeniu. Do atopowego zapalenia skóry najczęściej prowadzą alergeny wziewne, czyli te , które dostają się do organizmu drogą oddechową. Najpopularniejszymi alergenami, które prowadzą do uczuleń u zwierząt są: pyłki roślin ( drzew, traw i chwastów), drobinki kurzu, roztocza. Jeżeli chodzi o pyłki roślin to najcięższym okresem dla alergików w Polsce jest okres od maja do sierpnia, wtedy to stężenie pyłków roślin w powietrzu jest najwyższe.

 • Drzewa i krzewy pylą od stycznia do maja
 • Trawy, zboża i kwiaty od maja do lipca,
 • Kwiaty, chwasty i późne trawy od lipca do października

OBJAWY ATOPII

Wszystko zaczyna się od pojawienia się na skórze rumienia i świądu. Świąd zależny jest od występowania alergenu i może być sezonowy lub niesezonowy. W pierwszym okresie choroby świąd jest słaby, ale w miarę upływu czasu staje się coraz silniejszy i bardziej dokuczliwy. I zwykle jest to pierwszy objaw, który zauważa właściciel i z którym zgłasza się do lekarza weterynarii. Kolejnym problemem pojawiającym się u psów z atopią są nawracające zapalenia uszu. Miejsca na skórze predysponowane do wystąpienia zmian przy atopii to:

 • łapy
 • pachwiny
 • pachy
 • pysk
 • uszy

Typowy atopik na początku przychodzi do lecznicy z powodu zapalenia uszu, łzawienia oczu i wylizywania skóry między palcami, co u ras o jasnym umaszczeniu widoczne jest w postaci brązowego przebarwienia sierści w tych miejscach. Drapanie i wylizywanie z czasem prowadzi do uszkodzenia skóry i do wtórnych powikłań bakteryjnych i grzybiczych.

DIAGNOSTYKA ATOPII

Opiera się przede wszystkim na wywiadzie i objawach klinicznych do, których zalicza się:

 • świąd sezonowy lub niesezonowy
 • zmiany skórne w predysponowanych miejscach na skórze: pysk, łapy, pach, pachwiny, przestrzenie międzypalcowe, uszy,
 • nawracające stany zapalne uszu
 • pojawienie się objawów między 1 a 3 rokiem życia
 • łzawienie oczu, zapalenie spojówek

Często szczególnie na początku choroby objawy pojawiają się pojedynczo, z czasem może być ich coraz więcej.

Test alergiczny ( śródskórny, serologiczny)

Test śródskórny polega na miejscowym odtworzeniu zjawiska nadwrażliwości poprzez wstrzyknięcie środskórnie odpowiedzialnego za uczulenie alergenu. Jeżeli mastocyty skórne są uczulone to po 10 – 20 minutach pojawia się rumień. Test serologiczny natomiast wykonywany jest z krwi i polega na potwierdzeniu obecności swoistych białek ( immunoglobulin grupy E)

Wykluczenie innych chorób

Tutaj przede wszystkim należy wykluczyć czynniki takie jak: grzyby czy pasożyty. Najlepiej wykonać zeskrobinę w kierunku stwierdzenia świerzba czy nużeńca.

Skłonności dziedziczne i predyspozycje rasowe

Leczenie atopii

Leczenie atopii jest trudne i bardzo pracochłonne zarówno dla lekarza prowadzącego jak i dla właściciela. Musimy zdawać sobie sprawę z tego iż atopii nie da się wyleczyć. Wszelkie zabiegi mają prowadzić do tego aby objawy były dla psa jak najmniej uciążliwe i trwały jak najkrócej. Terapia polega na:

 • Zredukowaniu w miarę możliwości narażenia na alergeny. Jeżeli mamy np. Psa uczulonego na kurz to warto zamontować filtry powietrza, zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, wyeliminować dywany, grube nakrycia itd. Warto również często wietrzyć pomieszczenia i prać psie legowisko.
 • Wprowadzeniu stałego programu walki z pchłami i kleszczami. Ukąszenia przez pchły są bowiem dodatkowym czynnikiem uczulającym.
 • Miejscowa i uogólniona terapia lekami przeciwświądowymi. Dobre efekty daje stosowanie płynów przeciwświądowych do kąpieli
 • Ogólna terapia glikokortykosteroidami – możliwie jak najrzadsza jak najkrótsza.
 • Dodatek niezbędnych kwasów tłuszczowych.  Doustne stosowanie nasyconych kwasów tłuszczowych pomaga kontrolować świąd, ale efekty tej terapii są widoczne po 2 – 3 miesiącach regularnego stosowania.
 • Odczulanie. Zwykle stosuje się u psów kiedy niemożliwe jest unikanie alergenu i gdy leczenie miejscowe i ogólne nie daje efektów. Skuteczność odczulania waha się na poziomie 50 – 80 %. Polega na podskórnym wstrzykiwaniu alergenu w ustalonych przez lekarza dawkach i częstotliwości. Kliniczną poprawę uzyskuje się po ok 0,5 do 1 roku stosowania immunoterapii.
 • Leczenie wtórnych powikłań bakteryjnych i grzybiczych. Jedna z ważniejszych spraw przy atopii – na początek zawsze należy wyleczyć wtórne powikłania przez zastosowanie odpowiednich leków przez odpowiednio długi czas.
 • Stosowanie odpowiedniej hypoalergicznej diety. Wiele firm produkuje gotowe diety, które przynoszą bardzo dobre rezultaty w terapii atopii.

Rokowanie w przypadku atopii jest dobre jeżeli terapia jest odpowiednio prowadzona i to co bardzo ważne jeżeli właściciel sumiennie przestrzega zaleceń lekarskich. Mając psa atopika musimy pamiętać, że on musi żyć z tym schorzeniem do końca życia a nasza rola polega na tym, aby mu to życie ułatwić. Kolejna ważna sprawa, ze względu na możliwość dziedziczenia skłonności do atopii, psy z silną atopia powinny być wyeliminowane z rozrodu.

 

Komentarze  

 
#2 bokserka2 2012-09-14 20:29
Witam,mam nadzieję że może tu mi ktoś pomoże...Zacznę może od początku,mam 2letnią bokserkę.Od 8msc próbujemy się uporać z drapaniem suczki aż do krwi.
Byliśmy już u BARDZO wielu weterynarzy przez to można już powiedzieć,że straciliśmy wiarę w to że w końcu ktoś jej pomoże.Każdy weterynarz wymyślał swoją chorobę i truł ją zastrzykami,nas tępni sterydami -które pomagały jej owszem ale do czasu połknięcia ostatniej tabletki.Nie wiem już, czy może to alergia,czy może tokwestia psychiki?Objawy które suczka ma to :prześwity w sierści w środku uszu na końcach wielkie strupy, które wyglądają jakby miały zaraz odpaść,wydrapan ie
aż do krwi pod szyją i rany na sutkach od drapania, wylizywanie między pazurami na łapkach,czasem dość ostre drapanie w okolicach oczu.Suczka była już na 2miesięcznej diecie karmy ale to również nic nie dało.może próbować jeszcze na samych rybach?
Ale to również sama nie wiem, czy to alergia na pokarm.Proszę o pomoc iodpowiedz bede wdzieczna
 
 
#1 baldur 2010-11-14 20:20
Szanowna Pani Doktor !
W związku z Pani artykułami zamieszczonymi na tym forum, dotyczącymi nużycy i psiej atopi bardzo proszę o opinię Pani na temat skuteczności leczenia (czy taż wspomagania leczenia) tych chorób przy pomocy nano-kąpieli jonowych (to wolne tłumaczenie angielskiego nano bubble bath). Ta metoda jest rozpowszechnion a w Azji i Stanach Zjednoczonych. Źródłem mojej wiedzy o niej jest m.in. strona internetowa www.cocojor.com/wshop/cgi-bin/cp-app.cgi?usr=51J15818&rnd=605&rrc=N&affl=&cip=&act=&aff=&pg=microbubble. Można to również obejrzeć na YouTube pod adresami
" www.youtube.com/watch?v=jTrYN41gz9w
" www.youtube.com/watch?v=I7Sf3276qJk&feature=related

Poniżej przedstawiam skrótowo treść zawartą na wspomnianej na wstępie stronie
Nano-k ąpiel jonowa to kąpiel w wodzie nasyconej mikro- i nano-pęcherzyka mi powietrza. Pęcherzyki wnikają głęboko pod powierzchnię skóry usuwając z porów szkodliwe toksyny i zanieczyszczeni a. Umożliwiają również przywrócenie/za chowanie prawidłowej wilgotności sierści i skóry. Stare sebum (łój skórny) i martwe keratyny (naskórek i komórki włosów) zostają usunięte (bez nieprzyjemnych i drażniących zwierzęta tarcia i środków chemicznych).
Do przygotowania nano-kąpieli jonowych służą podłączane do wanien - generatory, wytwarzające pęcherzyki powietrza wielkości 20-40 mikronów. Pęcherzyki te rozpadają się w wodzie na jeszcze mniejsze struktury, o wielkości kilkudziesięciu nanometrów, tj. około 1/100 000 główki od szpilki. Tworzy się w ten sposób kąpiel wodna w kolorze mleka nano-kąpiel jonowa, zawierająca nawet 10 razy więcej tlenu niż zwykła woda. Pęcherzyki są naładowane ujemnie, co sprzyja adsorpcji na ich powierzchni wszelkich zanieczyszczeń.
Zwierzę zostaje umieszczone na około 15 minut w wannie z ciepłą (35-37 st.C) wodą, która dzięki zawartości bardzo dużej ilości mikropęcherzykó w, ma mleczno-biały wygląd. Woda z mikro i nano-pęcherzyka mi jest również kierowana na skórę i sierść zwierzęcia przez końcówkę prysznicową. Zwierzęta z problemami skóry i stawów z pewnością będą zadowolone, że nie ma mydła ani środków chemicznych, tarcia i szorowania. Zwierzę tylko stoi w wannie i pozwala mikro- i nano-pęcherzyko m wykonać swoją robotę.
Woda nasycona pęcherzykami, poprzez łagodne wibracje, masuje i relaksuje. Zmniejsza stres i zmęczenie. Poprawia krążenie krwi, dostarcza organizmowi zwierzęcia dodatkową dawkę tlenu, wzmacnia układ odpornościowy.
Białe nano-kąpiele jonowe polecane są w szczególności dla zwierząt z problemami skórnymi. Są bardzo skuteczne w leczeniu psiego atopowego zapalenia skóry, Eumycetes, nużycy psów (Demodex Canis) i łojotoku. Ponadto uważa się, że są one skuteczne przeciwko zmęczeniu mięśni spowodowanym rwą kulszową i bólami stawów.
Jerzy Wichtowski
 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 95 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz