Twój profil

Witaj!              | 
Ropomacicze PDF Drukuj Email
Wpisany przez Lek. wet. Sylwia Szymańska   
środa, 22 września 2010 22:23

Jak wynika z nazwy schorzenia jest ono związane z nagromadzeniem się ropy w świetle macicy. Jak to się dzieje? W czasie rui dochodzi do otwarcia kanału szyjki macicy. W tym czasie bakterie z pochwy mogą przenikać do macicy. Rozwój infekcji jest wspomagany przez wysoki poziom progesteronu, który obniża odporność lokalną, wzmaga sekrecję gruczołów endometrium i prowadzi do zamknięcia szyjki macicy.

Tak samo działają hormony podawane w celu przerwania cieczki. Przy zamkniętej szyjce macicy dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, nagromadzenia ropy w świetle macicy. Po spadku poziomu progesteronu dochodzi do otwarci szyjki macicy i możemy zauważyć ropny wyciek z pochwy. Toksyny nagromadzone w macicy wchłaniają się do krwi, dochodzi do ich oddziaływania na narządy wewnętrzne i ich uszkodzenia. Szczególnie wrażliwym narządem są nerki, szybko pojawiają się zaburzenia w ich funkcjonowaniu.

Predyspozycje

Do wystąpienia ropomacicza predysponowane są suki, które nie były kryte i te, u których stosowano terapię hormonalną.

Objawy

Pierwszym objawem w przypadku suki z ropomaciczem najczęściej jest poliuria i polidypsja czyli zwiększone pragnienie i wielomocz. W związku z tym suce, która do tychczas nie sikała w domu teraz zdarza się to coraz częściej. Bardzo często w takiej sytuacji właściciel podejrzewa zapalenie dróg moczowych. Niestety zdarza się również, że podejmuje próby samodzielnego leczenia. A to wydłuża czas postawienia diagnozy i pogłębia zły stan suki. Inne objawy jakie towarzyszą ropomaciczu to:

  • apatia,
  • brak apetytu,
  • wzrost temperatury,
  • wymioty,
  • osłabienie kończyn miednicznych.

Jeżeli mamy doczynienia z ropomaciczem otwartym to zauważalny jest też kremowy wyciek z pochwy.

Diagnostyka

Na początek oczywiście przeprowadzamy dokładny wywiad i badanie ogólne pacjenta. Następnie wykonujemy badania krwi: hematologię + biochemię w celu oceny stanu narządów wewnętrznych. W dalszej kolejności dla potwierdzenia diagnozy wykorzystuje się badanie ultrasonograficzne (USG) Pozwala ono potwierdzić chorobę oraz ocenić stan macicy i jej zawartość.

Leczenie

Najlepszą metodą leczenia jest zabieg chirurgiczny: ovariohisterectomia. Przed zabiegiem należy ustabilizować stan pacjenta, jeżeli czas i stan nam na to pozwala. Dodatkowo przed i po zabiegu należy prowadzić odpowiednią antybiotykoterapię ogólną.

Zapobieganie

Najlepszą metodą zapobiegania ropomaciczu jest sterylizacja suk, które nie są przeznaczone do rozrodu.

 

Komentarze  

 
#1 Katarzynka 2014-09-26 19:07
witam mam młodziutką suczkę, ma około 8 miesięcy. W maju zachorowała na boleriozę , udało się ja wyleczyć. Nigdy nie widziałam jak się objawia cieczka u suki i byłam pewna że po tej chorobie nie będzie jej jeszcze miała. Niestety zaczęła ją mieć kilka dni temu i nie udało mi się uchronić jej przed tym`. Teraz jest bardzo osowiała ,mija dziś dopiero trzeci dzień a ona już nie chcę wyjść z boksu , nie je zbytnio , dziś ja wypuściłam to nie pobiegła do psów tylko wróciła do mnie. Co to może być?
 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 73 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz