Odrobaczanie |
![]() |
![]() |
![]() |
Wpisany przez lek. wet. Sylwia Szymańska | |||
sobota, 13 stycznia 2007 22:06 | |||
Programy profilaktyczne poza szczepieniami obejmują również odrobaczanie zwierząt. Jest to bardzo istotna kwestia. Pasożyty bowiem są zagrożeniem nie tylko dla zdrowia zwierząt, ale także dla ludzi, głównie dzieci (przede wszystkim jeśli chodzi o tasiemczyce i glistnice).
Obecność pasożytów (ich form inwazyjnych) w środowisku zewnętrznym, po wydostaniu się z organizmu żywiciela jest jednym z podstawowych warunków rozprzestrzeniania się ich wśród zwierząt i ludzi. Najczęściej pasożyty (formy inwazyjne) wydostają się z organizmu zwierzęcia wraz z jego wydzielinami i wydalinami. JAKIMI DROGAMI MOŻE DOJŚĆ DO ZARAŻENIA ZWIERZĘCIA?
CHOROBOTWÓRCZE DZIAŁANIE PASOŻYTÓWDziałanie to jest różnorodne. Pasożyty mogą powodować:
NAJCZĘSTSZE INWAZJE PASOŻYTNICZEPasożyty wewnętrzne:
Pasożyty zewnętrzne:
ZWALCZANIE PASOŻYTÓWObejmuje czynności prowadzące do likwidacji lub ograniczenia występowania pasożytów. Zadanie to wykonujemy poprzez leczenie (uwalnianie od pasożytów zwierząt zarażonych) oraz profilaktykę (zapobieganie inwazji pasożytów). Aby chronić zwierzęta i nas przed zarażeniem musimy pamiętać o:
KIEDY ODROBACZAĆ NASZE ZWIERZĘTAPierwsze odrobaczanie można wykonać w wieku 2-4 tydodni, drugie ok. 4 – 6 tyg, trzecie w wieku ok.10 tygodni. Do 6 miesiąca życia powinniśmy powtarzać ten zabieg co miesiąc. Później w zależności od sytuacji parazytologicznej i narazenia zwierzęcia odrobaczamy co 3 – 6 miesięcy. Poza wewnętrznym odrobaczaniem naszego pupila należy również pamiętać o walce z pasożytami zewnętrznymi takimi jak pchły i kleszcze. Stawonogi te bowiem często są przyczyną schorzeń alergicznych u zwierząt oraz biorą udział w przenoszeniu pasożytów wewnętrznych np. larwy pcheł biorą udział w przenoszeniu tasiemca. Do zwalczania tych pasożytów istnieje cała gama preparatów w postaci: Większość z tych preparatów wykazuje działanie p/kleszczom przez okres ok. 4-5 tyg. Oraz p/pchłom przez ok. 3 miesiące. PODSUMOWANIETak jak w przypadku szczepień również przy odrobaczaniu ustalenie właściwego programu najlepiej powierzyć lekarzowi weterynarii.
|
Nie jesteś zalogowany.
Komentarze
2 etap, idziemy do lek weterynari po specjalistyczny srodek na pchły i dwa dni po kompieli pryskamy go srodkiem np.fiprex(fipro nil)
3 etap, sprzątamy dokładnie całe mieszkanie kupujemy np srodek protecto plus i pryskamy całe mieszkanie jajo pchły moży żyć bardzo długo nawet do trzech lat i ważnioe jest by dokładnie sprzątać otoczenie odkurzać czesto dywany i kanapy 4 etap na sam koniec kupujemy obroże owadobójcze i zakładamy je zmieniamy je co 4 miesiące i oczywiscie szczotkujemy psa i kota co dzien
Wed lug mnie powinienes mu podac jakis srodek na pchly. Ja dla swojego malamuta stosuje spot-on Fipronil(kropel ki stosowane bezposrednio na skore psa na calej dlugosci grzbietu- od glowy do ogona). Sa skuteczne, dziaja i na pchly i na kleszcze. Jezeli psiak nie ma problemu z tymi pasozytami, to prawdopodobnie ma jakas alergie i w tym wypadku pasowaloby zrobic jakies kompleksowe badania
Ni gdy nie spotkalam sie z tymi tabletkami, ale te, ktore do tej pory stosowalam dawkuje sie w ten sposob, ze jedna tabletka przypada na 10kg wagi psa, czyli np, jesli twoj ON wazy 30 kg to powinny byc jakies 3 tabletki. Jesli chodzi o zadkie qpki, to moze byc spowodowane robakami, jak najbardziej i wedlug mnie jest to bardzej prawdopodobne, niz zatrucie pokarmowe (skoro je tylko karme). Zapytaj o to swojego weta.