Pies kuleje - dlaczego? Część 2. Dysplazja stawu biodrowego |
![]() |
![]() |
![]() |
Wpisany przez lek. wet. Sylwia Szymańska | |||
poniedziałek, 13 listopada 2006 22:01 | |||
Jest to wada dziedziczna zależna od wielu genów i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Predysponowane są do tego schorzenia psy ras dużych i olbrzymich min. Owczarek Niemiecki, Owczarek Alzacki, Nowofunland. Ciekawostką jest , że wadę stwierdzono również u pekińczyków i mopsów.
Na czym polega dysplazja ?
Jakie czynniki mają wpływ na rozwój dysplazji?
Dla szczeniąt ras dużych i olbrzymich opracowano specjalne karmy zapewniające odpowiednią ilość niezbędnych składników. Decydując się na jedną z tych karm (kliknij, żeby zobaczyć szczegóły): ... powinniśmy zrezygnować z innych dodatków . Jakie są objawy dysplazji?Wada najczęściej daje o sobie znać w wieku 6 – 12 miesięcy, ale pierwsze objawy mogą pojawić już w 3 – 4 miesiącu. Są też opisywane przypadki stwierdzenia wady u szczeniąt 4-8 tygodniowych. Jak diagnozujemy dysplazję?Rozpoznania stawia sie na podstawie badania klinicznego oraz radiologicznego. U szczeniąt ras predysponowanych pierwsze badanie profilaktyczne powinno być wykonane w wieku 3 – 4 miesięcy. UWAGA: Żeby wykonać zdjęcie RTG wraz z wpisem do rodowodu lekarz musi posiadać specjalne uprawnienia w tym kierunku. Od 1984 roku w Polsce badania w kierunku dysplazji są obowiązkowe, jeżeli pies należy do jednej z nastepujących ras:
Psy ze stwierdzoną dysplazją powinny być wykluczone z hodowli ze względu na dziedziczny charakter schorzenia. Kupując więc psa z hodowli zawsze żądajmy od hodowcy udokumentowanych wyników badań w kierunku dysplazji. Jakie są sposoby leczenia dysplazji?Leczenie w zależności od zaawansowania zmian w stawie może być dwojakie nieoperacyjne lub operacyjne. Leczenie nieoperacyjne polega na stosowaniu w miarę potrzeby środków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz preparatów ochraniających chrzastkę stawową tzw. chondroprotetyków. Te preparaty to glukozaminoglikany tj. siarczan chondroityny, glukozamina oraz kwas hialuronowy. Powinny je przyjmować zwierzęta chore oraz należace do grupy ryzyka. W Polsce z tej grupy są dostępne (kliknij w nazwę leku, żeby przeczytać o nim więcej): Royal stworzył też specjalna karme dla tych psów – Mobility Support . Uwaga – ta karma jest przeznaczona dla psów dorosłych – nie powinno jej się podawać psom młodym. Poza stosowaniem preparatów farmakologicznych, ważne jest utrzymywanie optymalnej masy ciała oraz umiarkowana aktywność fizyczna. Dla psa cierpiącego na to schorzenie najlepszą formą aktywności jest pływanie. Przy bardziej zaawansowanych zmianach w stawie stosuje się leczenie operacyjne. Obecnie w chirurgii weterynaryjnej do leczenia dysplazji lekarze stosują wiele różnorodnych technik. O wyborze jednej z nich decyduje lekarz, który będzie przeprowadzał zabieg, na podstawie wyników badań. Najdroższą metodą jest wstawienie sztucznego stawu. Również w Polsce, mimo ceny idącej w tysiące Euro jest to dostępna metoda leczenia. Podsumowując – jeżeli chcemy: mieć zdrowego, szczęśliwego psa oraz uniknąć wydatków związanych z leczeniem dysplazji, przede wszystkim powinniśmy świadomie wybrać szczenię pochodzące od zdrowych rodziców. Nie mniej ważne jest oraz wykonanie wczesnych badań profilaktycznych. Wczesne rozpoznanie dysplazji daje większe szanse na utrzymanie wysokiej sprawności fizycznej psa do późnej starości.
|
Nie jesteś zalogowany.
Komentarze
JUZ OD 3 MIESIACA ZYCIA ZAUWAZYLAM MALO POPRAWNE ZACHOWANIA RUCHOWE.OBECNIE MA JAK WSPOMINALAM 8 MIESIECY I ABY WYKONAC ZDIECIE RTG ZMUSZONA BYLAM PODDAC GO ZNIECZULENIU (PIES BYL BARDZO OBOLALY-KAZDY RUCH SPRAWIAL MU CIERPIENIE CO WYWOLALO AGRESYWNOSC).TE RAZ MOIM PYTANIEM JEST CZY ZNIECZULENIE MOGLO POBUDZIC DYSPLASJE ( PIES NIE UTRZYMUJE SIE NA TYLNICH LAPACH,GORACZKU JE,KAZDEGO DNIA TRACI 1 KG WAGI) A JEGO PLACZ DAJE DO ZROZUMIENIA ZE BOL BIODER CZY TEZ KONCZYN JEST WIELKI.
Z WYRAZAMI SZACUNKU-BARTNI CKA