Twój profil

Witaj!              | 
Złamanie PDF Drukuj Email
wtorek, 10 października 2006 22:34
Złamania to jedno z najczęściej spotykanych następstw urazów u małych zwierząt. Jak większość urazów, złamanie powoduje nie tylko przerwanie ciągłości tkanki kostnej, ale również szereg zaburzeń ogólnych. Złamania to jedno z najczęściej spotykanych następstw urazów u małych zwierząt. Jak większość urazów, złamanie powoduje nie tylko przerwanie ciągłości tkanki kostnej, ale również szereg zaburzeń ogólnych.

Jakie objawy obserwujemy przy złamaniu?

  • ból
  • obrzęk
  • zniekształcenie, podkurczenie kończyny
  • ograniczenie lub brak ruchu

Złamanie kręgosłupa

  • złamanie na odcinku dolnym lub środkowym:
    pies nie może poruszać tylnymi łapami, szczypanie opuszków palców tylnych kończyn nie powoduje ich cofania ( brak czucia )
  • złamanie na odcinku szyjnym :
    pies nie porusza przednimi ani tylnymi kończynami.

Aby udzielić psu pomocy ułóż go delikatnie na kocu i przewieź do weterynarza.

Złamanie kończyny

Unieruchom złamaną kończynę zakładając opatrunek : miejsce złamania oraz powyżej i poniżej niego owiń warstwą waty opatrunkowej. Jako kolejną warstwę opatrunku załóż bandaż gazowy. Na koniec na całą warstwę opatrunku załóż bandaż elastyczny. Natychmiast zawieź psa do weterynarza!

Złamanie miednicy

Możemy podejrzewać że mamy do czynienia z tym rodzajem złamania , gdy pies stara się nie opierać na tylnych łapach, bądź stąpa na nich z wysiłkiem. Przy tym rodzaju złamania nie zakładamy żadnego opatrunku. Należy ograniczyć poruszanie psa i zawieź go do weterynarza.

UWAGA!
Niezależnie od tego, jakie będą wyniki podjętych przez Ciebie działań, po wypadku należy zwrócić się o pomoc do weterynarza!

 

Komentarze  

 
#19 baster2 2011-01-06 14:32
Witam serdecznie !
Mój piesek 2 miesięczny Cane Corso poślizgnął się dziś rano na podłodzie i rozjechaly mu się tylne łapy . Od tamtej pory nie chce stanąć na tych łapkach ale daje sobie je masować i nie piszczy .
BARDZO PROSZĘ O POMOC
 
 
#18 monis22 2010-12-01 12:17
Mój piesek miał złamany kęgosłup i zmiarzdzony nie ruszał tylnimi łapami i ogonem nie czuł nic,kierowca go mocno uderzył był bez smyczy wiem że to moja wina nie wybacze sobie tego do końca zycia,miał aby dwa lata owczarek niemiecki bardzo go kochałam ale niestety nic już nie mogłam zrobic a nie chciałam żeby sie męczył...musiał am go w niedziele uśpić,to straszne uczucie,nie mogę się po tym pozbierać...bar dzo tęsknie za nim,ale jeśli pies cierpi lepiej go uśpić...chociaż strasznie ale to strasznie boli...
 
 
#17 justyna24 2010-10-04 15:57
moja suka w sobotę wpadła przez przypadek pod samochód i nie może chodzić zwłaszcza na lewa łapę. ma kilka zadrapań i skora zrobiła się czerwona,ale poruszać nią może troszkę.ruch sprawia jej wielki ból.czy mogę jej jakoś sama pomoc czy potrzebna jest jej pomoc specjalisty
 
 
#16 Gość 2010-05-09 12:10
każdy pies po wypadku powinien mieć wykonane zdjęcie rtg, aby stwierdzić jakich obrażeń doznał i jak postępować dalej,nikt samodzielnie nie wyleczy psa ze zwichnięcia, złamania, czy pęknięcia miednicy. Wszystkie urazy powypadkowe wymagają fachowego potraktowania tak, jak u człowieka. Ponadto wet posiada umiejętności typu nastawienie, złożenie oraz ma specyficzne leki przyspieszające odbudowę uszkodzonych tkanek a także leki przeciwbólowe. Kochający właściciel nie bedzie podejmował się samodzielnego leczenia, bo może zrobić nieodwracalną krzywdę swojemu pupilowi, natomiast dobrze rozejrzy się w swojej okolicy za kompetentnym weterynarzem, który cieszy się ugruntowaną opinią lekarza znającego się na rzeczy. Nie jestem weterynarzem, sama opiekuję się w tej chwili znalezionym psem z popękaną miednicą i zwichniętą łapą na skutek wypadku samochodowego. Mam to szczęście, że prowadzi go bardzo oddany swoim pacjentom lekarz weterynarii.
 
 
#15 Gość 2010-04-27 15:11
moj piesek został tydzie temu potracony przez samochód niemoze dobrze chodzic na tylne łapki a jak dłuzej poleży to wcale niemoze wstać i piszczy strasznie jak wstaje co robić???weteryn iarz mowił ze to nic grożnego tylko ze jest mocno przetrącony...a le i tak sie boje
 
 
#14 Gość 2010-03-25 17:37
hej mam pytanko... mój 5-miesięczny owczarek niemiecki złamał ząb bawiąc się... i moje pytanko brzmi czy mu odrośnie??


Bardzo proszę o odpowiedź bo bardzo się o niego matwię.. z góry dziękuje i powzdrawiam:):*
 
 
#13 Gość 2010-03-25 17:31
Mam pytanko mój pies bawiąc sie złamał ząb, to 5-miesięczny owczarek niemiecki. czy mu odrośnie???


Dzięki...i pozdrawiam żanuś:):***
 
 
#12 Gość 2010-02-17 20:37
nasz 2 letni labrador został potrącony przez samochód doznał złamania miednicy jest po operacji ponad 3 tyg.i włożony w gips jutro go ściągamy i czekamy ze zdenerwowaniem na efekt wet .powiedział że na 99proc.będzie ok.
 
 
#11 Gość 2010-02-12 14:58
Wczorajszego dnia 11.02.10 Mój piesek został potrącony byłem u weterynarza i zrobił prześwietlenie i nic nie wykrył ale piesek nie potrafi ruszać tylnymi łapkami i rozsuwają mu sie na boki i nie wracają czy da się go z tego wyleczyć?
 
 
#10 Gość 2010-01-17 12:40
mój pies złamał ogon
co zrobić?
 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 106 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz