Twój profil

Witaj!              | 
Ciało obce PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciek Sz   
czwartek, 19 października 2006 22:54
Mimo całej ostrożności jaka je cechuje, kotom zdarzają się takie wypadki i ciało obce "trafia" do ucha lub oka.

Ciało obce w uchu

Ciało obce, które dostało się do przewodu słuchowego będzie powodowało takie objawy jak:

  • potrząsanie głową
  • drapanie chorego ucha
  • przechylanie głowy na jedną stronę
Aby je usunąć należy mocno przytrzymać głowę kota, oświetlić przewód słuchowy i wyjąć ciało obce używając do tego celu wacika. Często obcy przedmiot znajduje się w wydzielinie zalegającej w uchu, i można go usunąć razem z nią.

Ciało obce w oku

Oczy kota są narażone na różnego rodzaju uszkodzenia. Często wywołują je ciała obce, które mogą dostać się do oka powodując łzawienie. Dzięki temu małe przedmioty zostają same wypłukane. Jeżeli ciało obce tkwi w oku, kot wskutek bólu drapie oko, bądź trze głową o podłogę. Powieki są wtedy kurczowo zaciśnięte.

Aby usunąć tkwiący w oku przedmiot należy silnie przytrzymać głowę kota i rozewrzeć powieki. Niekiedy udaje się usunąć obce ciało rogiem czystej chusteczki. Jeżeli to się nie uda, należy przepłukać oko przegotowaną wodą za pomocą strzykawki lub gumowej gruszki i ponownie próbować usunąć tkwiące ciało obce. W przypadku gdy nasze zabiegi nie przynoszą rezultatu trzeba zabrać zwierzę do weterynarza.

UWAGA!
Niezależnie od tego, jakie będą wyniki podjętych przez Ciebie działań, po wypadku należy zwrócić się o pomoc do weterynarza!

 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 111 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz