Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna Koty Koty Żywienie Specyficzne wymagania żywieniowe kotów
Specyficzne wymagania żywieniowe kotów PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciek Sz   
wtorek, 02 czerwca 2009 23:16

Powszechnie wiadomo, że koty są bardzo wybredne jeśli chodzi o jedzenie: bywają grymaśne i niektórzy właściciele uważają, że trudno je zadowolić. Co jest powodem takich zachowań? Koty mają dwa do trzech razy więcej kubków smakowych niż psy. Preferują pokarmy, które się nie kleją i łatwo je rozgryźć, które mają wyrazistą strukturę i łatwo je połknąć. Jeżeli koty nie chcą zjadać oferowanego im pokarmu, może to być także związane ze stresem, nieodpowiednim zapachem lub nieprzyjemnymi doświadczeniami związanymi z jego przyjmowaniem.

„Jako, że pożywieniem potomków naszych domowych kotów były małe gryzonie, koty są naturalnie przystosowane do zjadania kilku niewielkich posiłków w ciągu doby, także w nocy. Budowa ich przewodu pokarmowego wskazuje, że są w znacznie większym stopniu mięsożercami niż psy, dlatego mają zmysł smaku bardziej wyczulony na mięso i nie wyczuwają obecności cukrów w pokarmie” powiedział dr Michał Jank z Zakładu Dietetyki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie, podczas spotkania zorganizowanego przez firmę Hill’s Pet Nutrition. „Bardzo ważne jest żywienie pełnowartościowym i odpowiednio zbilansowanym pokarmem, ponieważ oprócz dużych ilości białka koty potrzebują takich składników, jak tauryna, witamina A czy wielonienasycone kwasy tłuszczowe.”

Producenci wysokiej jakości pokarmów dla zwierząt często idą znacznie dalej, aby spełnić specyficzne potrzeby pokarmowe kotów. Koty wysterylizowane mają niższe zapotrzebowanie energetyczne i są narażone na wyższe ryzyko kamicy moczowej. Koty długowłose, które utrzymują higienę poprzez wylizywanie swej sierści, mogą mieć problemy wynikające z powstawania w żołądku kul zbitych włosów. U wielu kotów rozwija się także kamień nazębny. Właściciele kotów, które chorują na kamicę moczową, mogą poprosić lekarza weterynarii o przepisanie specjalnej diety, np. Hill’s Prescription Diet c/d. Taka dieta zawiera ograniczoną ilość sodu oraz kontrolowane ilości składników mineralnych, a ponadto zawiera także kwasy tłuszczowe omega-3, które chronią przed zapaleniem pęcherza moczowego.

„Obecnie największym wyzwaniem w żywieniu kotów staje się optymalne żywienie kotów wysterylizowanych/wykastrowanych,“ mówi dr Michał Jank. Zabieg ten staje się coraz popularniejszy, a niestety predysponuje do otyłości i kamicy moczowej. Dlatego po sterylizacji kota zmiana rodzaju podawanej mu diety jest koniecznością, jeżeli chcemy uniknąć poważnych powikłań. A ponieważ o żywieniu decydują wyłącznie właściciele zwierząt, należy do nich apelować, aby nie narażali zdrowia swych kotów poprzez podawanie im nieodpowiedniego pokarmu.

 

Komentarze  

 
#3 Gość 2010-05-26 09:01
mój kot zjada karmę royal i ma tak puszydte futerko....
 
 
#2 Gość 2009-09-02 22:29
Czy to prawda, że aspiryna może kota zabić? http://www.inspirander.pl/zwierzeta/czego-nie-wolno-jesc-kotu?inspager=2
 
 
#1 Gość 2009-06-05 23:34
Mój kot jada głównie suchą purinę i jest okazem zdrowia. Bierzemy też udział w konkursie Puriny na Kocią Gwiazdę i Najciekawszą Książeczkę Zdrowia Kota (www.purina-one.pl)
 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 101 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz