Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna Dla weterynarzy Prawo weterynaryjne Wakacje ze zwierzętami towarzyszącymi
Wakacje ze zwierzętami towarzyszącymi PDF Drukuj Email
Wpisany przez M.Sz.   
wtorek, 13 lipca 2010 22:21
www.sxc.hu Coraz częściej decydujemy się na wyjazdy poza granice naszego kraju ze zwierzętami towarzyszącymi. Psy, koty a nawet gryzonie i króliki podróżują z nami nie tylko podczas przeprowadzek, ale również w trakcie urlopowych wojaży. Przed taką podróżą warto przygotować siebie i zwierzę. Brak odpowiednich szczepień i dokumentów może skończyć się nie wpuszczeniem do kraju docelowego i tranzytowego. Przeczytaj nasz poradnik dla osób podróżujących ze zwierzętami towarzyszącymi!

Krok 1. Zaplanowanie wyjazdu

 Masz już wybrane wymarzone wakacje gdzieś daleko od Wisły. Patrzysz się na swojego Azora, Mruczka i podejmujesz decyzję, że musi jechać z Tobą. Planując wyjazd od razu musisz również zadbać o wszystkie formalności z jego wyjazdem. Co trzeba zrobić?

 1. Ustal, do jakiego kraju jedziesz
 2. Sprawdź na naszej liście, jakie są wymagania związane z przewozem do tego kraju tzw. "zwierząt towarzyszących"
 3. To samo zrób dla WSZYSTKICH krajów tranzytowych, tzn. takich, przez które będziesz podróżować do celu swojej podróży

W naszym poradniku znajdziesz najważniejsze informacje, czego możesz oczekiwać na granicach. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zawsze możesz zapytać odpowiednie ambasady oraz szukać informacji na stronach Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Krok 2. Przygotowania

W większości przypadków, szczególnie w Unii Europejskiej, musisz zadbać o trzy rzeczy:

 1. Szczepnienia na wymagane w danym kraju choroby z zachowaniem odpowiedniego okresu karencji (np. młodego psa NIE MOŻESZ zaszczepić dzień przed wyjazdem)
 2. Paszport razem z tatuażem lub czipem (przeczytaj, co to znaczy). Aktualną listę weterynarzy uprawnionych do wszczepiania czipów i wystawiania znajdziesz na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej .
 3. Zaświadczenia od weterynarzy na odpowiednich wzorach druków. 

Najnowsze regulacje obowiązujące w Unii Europejskiej to rozporządzenie komisji UE nr 388/2010 z 6 maja 2010r. oraz rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady EU nr 438/2010. Zgodnie z tymi dokumentami:

 1. Przemieszczanie powyżej 5 sztuk zwierząt ma charakter komercyjny
 2. Do identyfikacji zwierząt będą wykorzystywane czytniki zgodne z normą ISO 11785, co oznacza, że sprzęt znakujący musi również spełniać wymagania tej normy.

Szczepionka przeciwko wściekliźnie

 1.  Musi być szczepionką inną niż żywa modyfikowana szczepionka i należeć do jednej z poniższych kategorii:
  1. inaktywowana szczepionka zawierająca co najmniej jedną antygenową jednostkę w dawce (norma WHO) lub
  2. szczepionka rekombinowana powodująca ekspresję glikoproteiny odpornościowej wirusa wścieklizny w żywym wektorze wirusowym
 2. Może być uznana za ważną wtedy, gdy spełnia następujące warunki
  1. szczepionka została podana w dniu wskazanym w sekcji IV paszportu lub odpowiedniej sekcji świadectwa zdrowia
  2. DATA SZCZEPIENIA NIE MOŻE BYĆ WCZEŚNIEJSZA NIŻ DATA WPROWADZENIA MIKROCZIPU wskazana w sekcj III paszportu lub w świadectwie zdrowia.
  3. Do pazportu (świadectwa) musi zostać wpisany okres ważności szczepienia

Możesz oczywiście liczyć, że uda Ci się przejechać bez żadnych formalności. Musisz jednak pamiętać, że konsekwencje mogą być dotkliwe - obowiązkowa kwarantanna, odesłanie do kraju czy wręcz uśpienie zwierzęcia. Na dodatek wszystko wykonywane na Twój koszt!

podróże z psami
Podróże z psami
Krok 3: Kraj po kraju - co gdzie jest potrzebne?

W przypadku większości podróży najlepiej przygotowania zacząć kilka tygodni przed wyjazdem. W poniższej tabeli znajdziesz najważniejsze informacje dla krajów Unii Europejskiej (lista jest sukcesywnie uzupełniana):

Wybierz kraj:

Austria | Belgia | Bułgaria | Cypr |Czechy | Dania | Estonia | Finlandia | Francja | Grecja | Holandia | Irlandia | Litwa | Łotwa | Niemcy | Norwegia | Szwajcaria | Szwecja |

KrajBelgia
ZwierzętaPsy, koty i fretki
IdentyfikacjaTatuaż (07.2011 roku) lub mikroczip oraz paszport (z poświadczeniem szczepienia przeciw wściekliźnie)
SzczepieniaWścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 miesiąca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje 
Więcej informacji

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Do góry

KrajCypr
ZwierzętaPsy, koty i fretki
IdentyfikacjaTatuaż (07.2011 roku) lub mikroczip oraz paszport (z poświadczeniem szczepienia przeciw wściekliźnie)
SzczepieniaWścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 miesiąca życia W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje

Na terytorium Republiki Cypru zakazany jest wwóz zwierząt domowych w wieku poniżej 3 miesięcy i niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie. Na terytorium Cypru zakazany jest wwóz psów następujących ras (bez wyjątków): American Pit Bull Terier, Pit Bull Terier, Japanese Tosa, Tosa Inu, Dogo Argentino, Argentinian Mastiff, Fila Brasileiro, Brazilian Mastiff. Zwierzęta domowe inne niż psy, koty i fretki, muszą uzyskać zezwolenie na import wydane przez Służby Weterynaryjne Cypru przed planowanym przemieszczeniem. Właściciele takich zwierząt muszą wystąpić Służb Weterynaryjnych Cypru o zezwolenie na import. Zwierzętom tym muszą towarzyszyć następujące dokumenty:

 • zezwolenie na import wydane przez Służby Weterynaryjne Cypru
 • świadectwo zdrowia wypełnione przez urzędowego lekarza weterynarii w Polsce (odpowiednie świadectwo jest przekazywane przez Służby Weterynaryjne Cypru właścicielowi zwierzęcia)
 • zatwierdzenie miejsca, w którym zwierzę będzie przebywać (Służby Weterynaryjne Cypru kontrolują miejsca, a zgoda jest przekazywana przez Służby Weterynaryjne Cypru właścicielowi zwierzęcia);
 • obowiązująca dokumentacja CITES (w przypadku gatunków zwierząt, dla których jest wymagana).
Więcej informacjiPlik PDF

Do góry

Kraj Czechy
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Tatuaż (07.2011 roku) lub mikroczip oraz paszport (z poświadczeniem szczepienia przeciw wściekliźnie)
Szczepienia Wścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje

Psy, koty i fretki poniżej 3 miesiąca życia, nie zaszczepione przeciwko wściekliźnie, mogą być przemieszczane na terytorium Czech, jeśli towarzyszy im paszport oraz pisemne oświadczenie hodowcy, potwierdzające, iż zwierzęta przebywały do czasu wyjazdu w miejscu urodzenia oraz nie miały kontaktu z dzikimi zwierzętami (nie były narażone na zakażenie wścieklizną) lub towarzyszy im matka, od której w dalszym ciągu są zależne.

Psy (tak samo jak psy w Czechach) z przyciętymi uszami nie mogą być wystawiane ani nie mogą brać udziału w konkursach. Przycinanie uszu w Czechach jest zakazane, jedynie jest możliwe z przyczyn zdrowotnych. Natomiast przycinanie ogonów u psów nie jest zakazane, może być wykonane przez kompetentną osobę, w okresie do 8 dnia życia.

W przypadku długotrwałego utrzymywania (ponad 3 miesiące) psów (z wyłączeniem pobytów wakacyjnych), nowy właściciel powinien skontaktować się z lokalnymi władzami miasta/gminy w celu rejestracji oraz uiszczenia opłat (warunki różnią się w zależności od miasta/gminy, niektóre władze wymagają oznakowania psów za pomocą mikroczipu).

W przypadku dalszego utrzymywania i hodowli (z wyłączeniem pobytów wakacyjnych) tzw. „gatunków zwierząt, które wymagają specjalnej opieki” potrzebne jest pozwolenie na trzymanie takich gatunków zwierząt na terytorium Czech. Gatunki tych zwierząt są określone w prawie krajowym. Pozwolenie na utrzymywanie „zwierząt, które wymagają specjalnej opieki” jest wydawane przez lokalne władze weterynaryjne na podstawie kontroli na miejscu. W przypadku ptaków towarzyszących (z wyjątkiem drobiu) w ilości nie przekraczającej 5 sztuk nie ma specjalnych wymagań. Zalecane jest posiadanie świadectwa zdrowia, wystawionego przez lekarza weterynarii prywatnej praktyki potwierdzającego wykonanie badania klinicznego na 24 godziny przed podróżą. W przypadku więcej niż 5 sztuk ptaków oraz w przypadku gołębi konkursowych mają zastosowanie warunki dla handlowego przewozu zwierząt (ptakom powinno towarzyszyć świadectwo zdrowia, wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii.

W przypadku innych gatunków zwierząt towarzyszących wykazanych w części C Załącznika I Rozporządzenia Nr 998/2003 (bezkręgowce - z wyjątkiem pszczół i skorupiaków, ozdobne ryby tropikalne, płazy, gady lub ssaki - gryzonie i króliki domowe), nie ma szczególnych wymagań. Zalecane jest posiadanie świadectwa zdrowia, wystawionego przez lekarza weterynarii prywatnej praktyki potwierdzającego wykonanie badania klinicznego na 24 godziny przed podróżą.

Odnośnie gatunków zwierząt, dla których wymagane jest świadectwo CITES nie ma określonych dodatkowych wymagań weterynaryjnych. W zależności od gatunku niezbędna jest stosowna dokumentacja.

Więcej informacji  Strona www

 Do góry

Kraj Estonia
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Tatuaż (07.2011 roku) lub mikroczip oraz paszport (z poświadczeniem szczepienia przeciw wściekliźnie)
Szczepienia Wścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje Psy, koty i fretki poniżej 3 miesiąca życia, nie zaszczepione przeciwko wściekliźnie, mogą być przemieszczane na terytorium Estonii, jeżeli towarzyszy im paszport oraz przebywały do czasu wyjazdu w miejscu urodzenia oraz nie miały kontaktu z dzikimi zwierzętami (nie były narażone na zakażenie wścieklizną) lub towarzyszy im matka, od której w dalszym ciągu są zależne.
Więcej informacji Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

  Do góry

Kraj Francja
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Tatuaż (do stycznia 2011 roku) lub mikroczip oraz paszport (z poświadczeniem szczepienia przeciw wściekliźnie)
Szczepienia Wścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje

Na terytorium Republiki Francji zakazany jest wwóz zwierząt domowych w wieku poniżej 3 miesięcy i niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie.

We Francji istnieją 2 kategorie psów dużych ras uznane przez prawodawstwo francuskie jako niebezpieczne:

 1. psy w typie pitbull terrier oraz w typie „boerbull” (rasa nie zatwierdzona przez FCI, pochodząca z RPA); psy z nimi spokrewnione i nie posiadające rodowodu- ich wprowadzanie do Francji jest zabronione. Utrzymywanie we Francji psów tej kategorii wymaga uzyskania zezwolenia.
 2. psy ras dużych, w odniesieniu do których świadectwo lub rodowód mogą uzasadniać wpis do księgi rodowodowej- wyglądem podobne do psów z 1 kategorii- wprowadzanie psów tej kategorii jest dozwolone, jednak potrzebne jest uzyskanie zezwolenia na utrzymywanie psów tej kategorii.

Wprowadzanie psów z obciętymi uszami do celów innych niż na sprzedaż jest dozwolone. Jednakże we Francji obowiązuje zakaz obcinania uszu u psów w celach innych niż lecznicze. Obowiązuje również zakaz prezentacji psów z obciętymi uszami.

Zakazane jest wprowadzanie zwierząt naczelnych przez osoby prywatne. Ptakom oraz innym zwierzętom towarzyszącym swoim właścicielom musi towarzyszyć świadectwo wydane przez lekarza weterynarii, zaświadczające, iż pochodzą one z terytoriów, na których nie występują choroby właściwe dla danego gatunku oraz że są w dobrym stanie zdrowia. Właściciel musi poświadczyć, iż zwierzęta nie są przeznaczone na sprzedaż. Gołębie muszą być zaszczepione przeciwko chorobie Newcastle.

Więcej informacji Ambasada Francji w Polsce

   Do góry

Kraj Grecja
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Tatuaż (do lipca 2011 roku) lub mikroczip oraz paszport (z poświadczeniem szczepienia przeciw wściekliźnie)
Szczepienia Wścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje

Psy, koty i fretki poniżej 3 miesiąca życia, nie zaszczepione przeciwko wściekliźnie, mogą być przemieszczane na terytorium Grecji, jeżeli są zaczipowane oraz, jeśli oprócz paszportu, są zaopatrzone w pisemne zaświadczenie podpisane przez lekarza weterynarii, że matka była zaszczepiona przeciwko wściekliźnie, i że szczepienie było ważne przez cały okres ciąży, a młode zwierzęta przebywały do czasu wyjazdu w miejscu urodzenia oraz nie miały kontaktu z dzikimi zwierzętami (nie były narażone na zarażenie).

Tatuaże są dopuszczalną metodą identyfikacji dla zwierząt starszych niż 3 miesięczne. Dla szczeniąt jedyną akceptowaną metodą identyfikacji jest oznakowanie mikroczipem.

Ptakom towarzyszącym swoim właścicielom w podróży winno towarzyszyć świadectwo zdrowia wydane przez urzędowego lekarza weterynarii. Zwierzętom wymagającym świadectwa CITES powinny towarzyszyć stosowne dokumenty wydane przez właściwe władze miejsca pochodzenia/miejsca wyjazdu. Dla innych zwierząt towarzyszących nie są wymagane żadnych specjalnych dokumentów, chyba, że zostaną wprowadzone restrykcje dotyczące zdrowia zwierząt.

Więcej informacji www.minagric.gr

   Do góry

KrajHolandia
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Tatuaż (do lipca 2011 roku) lub mikroczip oraz paszport (z poświadczeniem szczepienia przeciw wściekliźnie)
Szczepienia Wścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje

Dozwolony jest wwóz zwierząt domowych w wieku poniżej 3 miesiąca życia do Holandii, które nie są zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Poprawnie wypełniony paszport oraz ustne oświadczenie właściciela przekazane kontrolującemu, że szczenięta nie miały kontaktu z dzikimi zwierzętami i nie były narażone na zakażenie wścieklizną, będą wystarczające

Od dnia 1 stycznia 2009r. wszystkie rasy psów są dopuszczone do wwozu do Holandii, z wyjątkiem psów wykazujących agresywne zachowanie podczas wykonywania oficjalnej kontroli.

W Holandii obowiązuje zakaz przycinania uszu i ogonów u psów. Import psów z przyciętymi ogonami i uszami z krajów, w których taki zakaz nie obowiązuje, jest w dalszym ciągu dozwolony. Jednak, takie zwierzęta nie są dopuszczone do targów/pokazów oraz nie mogą być wystawiane na sprzedaż.

W zasadzie wszystkie gatunki zwierząt mogą być wwożone z innych państw członkowskich UE. Oczywiście zwierzęta chronione mogą być importowane tylko ze specjalnym zezwoleniem i muszą im towarzyszyć stosowne dokumenty. Dla ptaków trzymanych jako zwierzęta towarzyszące, nie ma szczególnych wymagań odnośnie importu, a paszport lub świadectwo zdrowia nie są wymagane. Jednakże, w przypadku transportu więcej niż 5 sztuk, zastosowanie mają przepisy Dyrektywy 92/65. Dla zwierząt gatunków chronionych (CITES), potrzebne jest obowiązujące na terenie UE świadectwo, lub jeśli wymagane inne dokumenty. Jeśli zwierzę z gatunku objętego Konwencją Waszyngtońską (CITES) nie jest wskazane w Załączniku A Rozporządzenia 338/97, wystarczy okazanie dowodu legalnego pochodzenia zwierzęcia. Możliwe jest, aby dodatkowe przepisy krajowe Holandii miały zastosowanie do pewnych zwierząt gatunków chronionych w Holandii.

Więcej informacji www.vwa.nl

    Do góry

Kraj Irlandia
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Mikroczip oraz paszport
Szczepienia

Wścieklizna. Nastepnie należy pobrać krew od zwierzęcia i wysłać do badania w kierunku efektywności ww. szczepienia do zatwierdzonego przez Unię Europejską laboratorium. Przeprowadzenie badania nie jest konieczne w przypadku fretek.

Zwierzę może wjechać na terytorium Republiki Irlandii nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku ww. badania (tzn. uzyskania w badaniu miana przeciwciał co najmniej 0,5 IU/ml).

Jednocześnie, podczas tego 6-ciomiesięcznego okresu zwierzę musi pozostawać na terenie państwa członkowskiego.

Dodatkowo na 24-48 godzin przed wyjazdem, zwierzę musi zostać odrobaczone preparatem zawierającym praziquantel i poddane profilaktyce przeciwkleszczowej (obroże przeciwkleszczowe nie są akceptowane) – przeprowadzenie tych czynności musi również zostać potwierdzone w paszporcie zwierzęcia przez lekarza weterynarii.

Dodatkowe Informacje

Zwierzę może wjechać na terytorium Republiki Irlandii jedynie zatwierdzoną trasą i korzystając z usług zatwierdzonego przewoźnika (lista zatwierdzonych tras wjazdu oraz zatwierdzonych przez władze irlandzkie przewoźników dostępna jest na stronie internetowej www.agriculture.gov.ie)

Uwaga! Aby zwierzę zostało wpuszczone na terytorium Republiki Irlandii musi być bezwzględnie zachowana kolejność powyższych działań. W przypadku, gdy zwierzę zostało najpierw zaszczepione przeciwko wściekliźnie, a potem zaczipowane, powyższe szczepienie powinno zostać powtórzone po zaczipowaniu zwierzęcia, jednakże ze względów zdrowotnych, nie wcześniej niż w 21 dni po ostatnim szczepieniu.

Uwaga ! Przemieszczanie z Polski na terytorium Irlandii psów, kotów w wieku poniżej trzech miesięcy, niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie oraz u których nie zostało przeprowadzone badanie w kierunku szczepienia przeciwko wściekliźnie JEST NIEDOZWOLONE!

Informacje dodatkowe: Dla gryzoni i zajęczaków wymagane są zezwolenia importowe. Wymagane jest także oświadczenie właściciela potwierdzające, że zwierzęta są przemieszczane bezpośrednio z miejsca pochodzenia do miejsca przeznaczenia, zostały urodzone w niewoli i są tam trzymane od urodzenia, nie wykazują widocznych objawów choroby (włączając, w przypadku zajęczaków, myksomatozę) i nie pochodzą z gospodarstw, w których wprowadzono restrykcje związane ze zdrowiem zwierząt. Dla gatunków ssaków innych niż gryzonie czy zajęczaki pozwolenia są rozpatrywane na podstawie konkretnego przypadku. Właściwą władzą wydającą zezwolenia importowe jest Wydział do Spraw Zdrowia Zwierząt i Dobrostanu Departamentu Rolnictwa, Rybołówstwa i Żywności Irlandii (Animal Health and Welfare Division, Departament of Agriculture, Fisheries and Food.

Ptaki jako zwierzęta towarzyszące wprowadzane są na terytorium Irlandii na ogólnych zasadach, musi im towarzyszyć deklaracja właściciela, jednakże nie jest wymagane zezwolenie importowe ani świadectwo zdrowia. Wymagane jest powiadomienie o przywozie do biura Animal Health and Welfare Division. Gołębiom wprowadzanym na terytorium Irlandii w celach hodowlanych winno towarzyszyć świadectwo zdrowia wydane przez urzędowego lekarza weterynarii (zgodne z wzorem 3 Załącznika IV Dyrektywy Rady z dnia 15 października 1990r. - 90/539/EWG), poświadczające, że gołębie zostały zaszczepione przeciwko typowi 1 wirusa Paramyxowirozy. Wymagane jest powiadomienie o przywozie do biura Animal Health and Welfare Division. Dla gołębi wprowadzanych na terytorium Irlandii z innych państw członkowskich na loty lub zawody, nie jest wymagane zezwolenie importowe ani świadectwo zdrowia, jednakże musi im towarzyszyć deklaracja właściciela. Gołębie muszą zostać zaszczepione przeciwko typowi 1 wirusa Paramyxowirozy szczepionką wyprodukowaną dla gołębi. Wymagane jest powiadomienie o przywozie do biura Animal Health and Welfare Division. Dla zwierząt dla których wymagane są świadectwa CITES powinny towarzyszyć stosowne dokumenty wydane przez właściwe władze miejsca pochodzenia/wyjazdu.

Więcej informacji www.agriculture.gov.ie

    Do góry

Kraj Litwa
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Mikroczip lub czytelny tatuaż (do lipca 2011r.) oraz paszport
Szczepienia Wścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje

Psy, koty i fretki poniżej 3 miesiąca życia, nie zaszczepione przeciwko wściekliźnie, mogą być przemieszczane na terytorium Litwy, jeżeli towarzyszy im paszport oraz przebywały do czasu wyjazdu w miejscu urodzenia oraz nie miały kontaktu z dzikimi zwierzętami (nie były narażone na zakażenie wścieklizną) lub towarzyszy im matka, od której w dalszym ciągu są zależne.

Wprowadzanie na terytorium Litwy psów używanych do walk (Pit Bull Terrer, Bandog Mastiff), krzyżówek tych psów oraz krzyżówek psów ras uznawanych za niebezpieczne (krzyżówki: American Staffordshire Terier, Staffordshire Bull Terier, American Buldog, Argentinian Fighting Dog, Brazylian Mastiff/Brazylian Fighting Dog, Turkish Kantal Dogs, Caucasian Shepherd Dog, South Russian Sheppherd Dog) jest zabronione. W celu otrzymania zezwolenia na nabycie, utrzymywanie, hodowlę i handel psami ras uznawanych za niebezpieczne (American Staffordshire Terier, Staffordshire Bull Terier, American Buldog, Argentinian Fighting Dog, Brazylian Mastiff/Brazylian Fighting Dog, Turkish Kantal Dogs, Caucasian Shepherd Dog, South Russian Sheppherd Dog), należy zwrócić się do właściwego Urzędu Miasta w przeciągu 5 dni, jednakże właściciel psa musi być pełnoletni (18 lat) i posiadać rodowód zwierzęcia.

Nie ma zakazu wprowadzania psów z kopiowanymi uszami i/lub ogonami na terytorium Litwy. Jednakże, zabiegi chirurgiczne zmieniające wygląd zwierzęcia i/lub wykonywane ze względów innych niż zdrowotne (w szczególności kopiowanie uszu i/lub ogonów, podcinanie strun głosowych, usuwanie pazurów i usuwanie kłów) są zabronione, z wyjątkiem przypadków, gdy lekarz weterynarii zadecyduje o konieczności wykonania takiego zabiegu.

Ptaki towarzyszące, w ilości nie przekraczającej 5 sztuk, nie muszą posiadać żadnych dokumentów, z wyjątkiem ptaków z rodziny papug, którym musi towarzyszyć świadectwo pochodzenia i muszą być oznakowane. Gołębiom przemieszczanym na targi, pokazy, wystawy i zawody musi towarzyszyć świadectwo zdrowia wydane przez urzędowego lekarza weterynarii poświadczające, iż zwierzęta pochodzą z regionów wolnych od chorób zakaźnych ptaków, zwierzęta zostały zbadane w dniu wysyłki oraz są zdrowe i są zdolne do podróży.

Zwierzętom, dla których wymagane jest świadectwo CITES, powinny towarzyszyć stosowne dokumenty, w zależności od gatunku.

Więcej informacji www: www.vet.lt e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

     Do góry

Kraj Łotwa
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Mikroczip lub czytelny tatuaż (do lipca 2011r.) oraz paszport
Szczepienia Wścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje

W przypadku przewożenia zwierząt młodszych niż trzymiesięczne i niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie, zwierze musi być zaopatrzone w paszport oraz oświadczenie właściciela, że pozostawało w miejscu urodzenia bez kontaktu z dzikimi zwierzętami mogącymi być źródłem zakażenia lub towarzyszy im matka, od której są cały czas zależne.

Na Łotwie zabronione jest utrzymywanie jako zwierząt towarzyszących oraz ich wprowadzanie na terytorium państwa zwierząt jadowitych i drapieżnych, ssaków naczelnych, ssaków morskich oraz zwierząt, które wymagają karmienia żywymi ssakami ciepłokrwistymi.

Więcej informacji www.pvd.gov.lv

    Do góry

Kraj Niemcy
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Mikroczip lub czytelny tatuaż (do lipca 2011r.) oraz paszport
Szczepienia Wścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje Psy, koty i fretki poniżej 3 miesiąca życia, nie zaszczepione przeciwko wściekliźnie, mogą być przemieszczane na terytorium Niemiec, jeśli towarzyszy im matka lub, oprócz paszportu, zaopatrzone są w pisemne oświadczenie właściciela, że przebywały do czasu wyjazdu w miejscu urodzenia oraz nie miały kontaktu z dzikimi zwierzętami. Decyzję o możliwości wjazdu i wydanie zezwolenia na wjazd z młodym zwierzęciem leży w kompetencji i mocy właściwych władz landu. Zalecane jest skontaktowanie się z właściwymi władzami weterynaryjnymi landu wjazdu do Niemiec. Rasy powszechnie uznawane za niebezpieczne, a w szczególności psy ras oraz ich krzyżówek: Pit Bull Terrier, American Staffordshire Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Bull Terrier, a także psy innych ras, które mogą być uznane za niebezpieczne (określone w prawie każdego landu) lub psy wykazujące zachowania agresywne, nie mogą być w Niemczech utrzymywane bez zezwolenia. Właściwe władze landu opracowały szczegółowo wymagania dla osób utrzymujących ww. rasy oraz warunki utrzymywania psów tych ras. Generalnie, nie ma możliwości wjazdu na pobyt stały do Niemiec z psami należącymi do jednej z ww. ras. Jedynie w przypadku wjazdu na pobyt czasowy istnieje taka możliwość, jednakże należy przed wyjazdem zasięgnąć informacji w tym zakresie u właściwych władz landu. Nie ma zakazu przemieszczania na terytorium Niemiec psów z kopiowanymi uszami i/lub ogonami. Jednakże właściwe władze mogą dokonywać kontroli w tym zakresie w przypadku podejrzenia, iż psy zostały wywiezione z Niemiec, w celu kopiowania uszu i/lub ogonów, a następnie przywiezione z powrotem. W Niemczech zabroniona jest amputacja jakichkolwiek części ciała zwierząt kręgowych, z wyjątkiem sytuacji wynikających ze względów zdrowotnych. Psy myśliwskie, jeżeli nie ma przeciwwskazań lekarskich oraz jeśli jest to wymagane ze względu na kierunek użytkowy, nie są objęte tym zakazem. Zabronione jest również wystawianie psów, których części ciała zostały całkowicie, lub częściowo amputowane, w szczególności uszy i ogony. Zakaz ten nie dotyczy, jeśli zabieg amputacji został wykonany przed 1 września 2001 r. Dozwolone jest przemieszczanie do 3 sztuk królików i/lub do 3 sztuk ptaków (z wyjątkiem drobiu oraz papug i papużek)- bez zezwolenia na przemieszczanie w celach turystycznych. W przypadku papug i papużek zezwolenie nie jest wymagane, jeśli ptakom towarzyszy świadectwo zdrowia (ważne przez 10 dni od daty wystawienia), wystawione przez urzędowego lekarza weterynarii poświadczające, iż zwierzęta są zdrowe oraz w stadzie pochodzenia nie notowano chorób przenoszonych przez papugi i papużki w ciągu ostatnich 30 dni. Przy przewozie więcej niż 3 sztuk, wymagane jest świadectwo zdrowia zgodne z Załącznikiem E Dyrektywy 92/65/EWG. Zwierzętom wymagającym świadectwa CITES powinny towarzyszyć stosowne dokumenty, w zależności od gatunku.
Więcej informacji Zezwolenia wydawane są przez kompetentne władze federalne miejsca przeznaczenia. Listę właściwych władz poszczególnych landów, informacji można znaleźć pod tym adresem.

  Do góry

Kraj Austria
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Mikroczip lub czytelny tatuaż (do lipca 2011r.) oraz paszport zgodny ze wzorem zawartym w Decyzji Komisji 2003/803/WE.
Szczepienia Wścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje  
Więcej informacji  

   Do góry

Kraj Bułgaria
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Mikroczip lub czytelny tatuaż (do lipca 2011r.) oraz paszport.
Szczepienia Wścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje  
Więcej informacji  

Do góry

Kraj Dania
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Mikroczip lub czytelny tatuaż oraz paszport.
Szczepienia Wścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje Data identyfikacji zwierzęcia musi być taka sama lub wcześniejsza niż data wykonania szczepienia przeciwko wściekliźnie, w przeciwnym razie paszport nie będzie uznawany za ważny.
Więcej informacji

Więcej informacji odnośnie wywozu do Danii zwierząt towarzyszących można znaleźć na stronie internetowej duńskich służb weterynaryjnych:

Psy, koty, fretki
Import do Danii szczeniąt i kociąt poniżej 3 miesiąca życia
Ptaki
Inne zwierzęta

 Do góry

Kraj Finlandia
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Mikroczip lub czytelny tatuaż w pierwszej kolejności. Identyfikacja zwierzęcia musi poprzedzać szczepienie przeciwko wściekliźnie (szczepieniu należy poddać zwierzę już zidentyfikowane).
Szczepienia Wścieklizna. Przy użyciu inaktywowanej szczepionki zawierającej przynajmniej jedną jednostkę antygenową/dawkę (standard WHO). Szczepienie powinno zostać wykonane zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki i uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie co najmniej 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje

UWAGA !!! Młode psy, koty i fretki, nieszczepione przeciwko wściekliźnie nie mogą być wprowadzane na terytorium Finlandii.

Psy i koty muszą zostać poddane zabiegowi odrobaczania (echinococcosis) nie później niż na 30 dni przed przemieszczeniem na terytorium Finlandii przy użyciu preparatu zawierającego praziquantel lub epsiprantel. Zabieg odrobaczania musi być również udokumentowany w paszporcie zwierzęcia.

Informacje dotyczące identyfikacji zwierzęcia, poświadczenie ważności szczepienia przeciwko wściekliźnie, informacje o wyniku badania efektywności tego szczepienia muszą zostać poświadczone w paszporcie zwierzęcia przez upoważnionego lekarza weterynarii. Przeprowadzenie zabiegu odrobaczania zwierzęcia również musi być poświadczony przez lekarza weterynarii w paszporcie.

Więcej informacji  

  Do góry

Kraj Szwajcaria
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja Mikroczip zgodny z wymaganiami normy ISO 11784 lub Aneksu A do normy ISO 11785 (w przypadku, gdy mikroczip nie spełnia wymagań żadnej z ww. norm, właściciel lub opiekun zwierzęcia musi dysponować odpowiednim czytnikiem)lub czytelny tatuaż (do lipca 2011r.) oraz paszport zgodny ze wzorem zawartym w Decyzji Komisji 2003/803/WE. Paszport powinien zawierać informacje: dane właściciela zwierzęcia, opis zwierzęcia, numer microchipu (lub tatuażu), data szczepienia przeciwko wściekliźnie, termin ważności szczepienia, nazwa szczepionki, nazwa producenta szczepionki i numer serii oraz odręczny podpis lekarza weterynarii.
Szczepienia Wścieklizna. Szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia. W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach rocznych (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o zaszczepieniu zwierzęcia w roku poprzednim, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania.
Dodatkowe Informacje Przywóz zwierząt młodszych niż trzymiesięczne i niezaszczepionych przeciwko wściekliźnie, jest dozwolony, jeśli zwierzęciu towarzyszy matka, od której jest zależne lub jeżeli zostało wystawione zaświadczenie przez upoważnionego lekarza weterynarii, że zwierzę pozostawało w miejscu urodzenia bez kontaktu z dzikimi zwierzętami, mogącymi być źródłem zakażenia. Istnieje zakaz wprowadzania psów na terytorium Szwajcarii z kopiowanymi uszami i/lub ogonami!!! W niektórych przypadkach urząd celny zezwala na wwóz do Szwajcarii psów z kopiowanymi uszami i/lub ogonami na krótki okres czasu, np. na wakacje.
Więcej informacji http://www.bvet.admin.ch/themen/01614/01884/01888/index.html?lang=en
http://www.bvet.admin.ch/themen/01614/01884/index.html?lang=en

  Do góry

 

Kraj Norwegia
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja W pierwszej kolejności zwierzęta muszą zostać zidentyfikowane za pomocą czytelnego tatuażu lub mikroczipu. W przypadku, gdy mikroczip nie spełnia wymogów normy ISO 11784 lub Aneksu A do normy ISO 11785, wówczas właściciel zwierzęcia lub osoba odpowiedzialna za zwierzę w czasie transportu musi zapewnić możliwość odczytania numeru mikroczipu podczas jakiejkolwiek kontroli (musi dysponować czytnikiem).Oraz paszport.
Szczepienia

Wścieklizna
Po zaczipowaniu zwierzęta muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie, przy użyciu inaktywowanej szczepionki, zawierającej jedną jednostkę antygenową/dawkę (zgodnie ze standardami WHO). Szczepienie musi zostać przeprowadzone zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki. Ważne jest aby zwierzęta zostały zidentyfikowane (tak jak zostało to opisane w pkt. 1), zanim zostaną poddane szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Nastepnie Muszą zostać poddane badaniu w kierunku określenia efektywności szczepienia przeciwko wściekliźnie (za pozytywny wynik badania uznaje się uzyskanie miana przeciwciał neutralizujących wynoszącego co najmniej 0,5 IU/ml). Badanie musi zostać przeprowadzone w laboratorium zatwierdzonym przez Unię Europejską (lista zatwierdzonych laboratoriów jest zamieszczona w Decyzji Komisji 2004/693/WE) na próbce krwi pobranej na 120 do 365 dni po ostatnim szczepieniu przeciwko wściekliźnie (próbki pobrane przed upływem 120 dni od ostatniego szczepienia nie są ważne). Badanie nie musi być powtarzane w przypadku zwierzęcia, które było następnie regularnie szczepione przeciwko wściekliźnie (bez żadnych przerw w kalendarzu szczepień wymaganym przez laboratorium producenta szczepionki). Rejestry lekarzy upoważnionych do pobierania próbek krwi od psów, kotów i fretek w celu przeprowadzenia powyższego badania prowadzą właściwe terytorialnie okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Listy ww. lekarzy są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod adresem www.vetpol.org.pl).

Po uzyskaniu wyniku badania, lekarz weterynarii upoważniony do wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących (lista lekarzy wyznaczonych znajduje się na stronie internetowej: www.vetpol.org.pl) powinien wydać zwierzęciu paszport, w którym zostanie potwierdzone spełnienie wszystkich powyższych warunków (identyfikacja zwierzęcia, szczepienie przeciwko wściekliźnie, wynik badania efektywności tego szczepienia).
Ponadto, zwierzęta muszą zostać poddane odrobaczaniu przeciwko Echinococcus spp., przeprowadzonemu przez lekarza weterynarii w ciągu 10 dni przed planowanym przemieszczeniem zwierzęcia na terytorium Norwegii, przy użyciu preparatu zawierającego praziquantel. Odrobaczanie musi zostać powtórzone w ciągu 7 dni po przyjeździe na teren Norwegii. Obydwa zabiegi odrobaczania, wraz z podaniem nazwy i dawki preparatu muszą zostać odnotowane w paszporcie zwierzęcia.

Dodatkowe Informacje Niezaszczepione młode zwierzęta nie mogą być wprowadzane na terytorium Norwegii, chyba, że zostanie wydana na takie przemieszczenie zgoda władz Norwegii (Norwegian Food Safety Authority). Ponadto, wszystkie zwierzęta towarzyszące (psy, koty i fretki) muszą zostać poddane przy wjeździe na teren Norwegii kontroli służb granicznych.
Więcej informacji  

Do góry

 

Kraj Szwecja
Zwierzęta Psy, koty i fretki
Identyfikacja W pierwszej kolejności zwierzęta muszą zostać zidentyfikowane za pomocą mikroczipu lub za pomocą tatuażu. Po uzyskaniu wyniku badania należy udać się do lekarza weterynarii upoważnionego do wystawiania paszportów dla zwierząt towarzyszących w celu uzyskania paszportu dla zwierzęcia.
Szczepienia Po zaczipowaniu zwierzęta muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie, zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki.
Muszą zostać poddane badaniu w kierunku określenia efektywności szczepienia przeciwko wściekliźnie (pozytywny wynik badania – miano przeciwciał neutralizujących wynoszące co najmniej 0,5 IU/ml). Badanie musi zostać przeprowadzone w laboratorium zatwierdzonym przez Komisję Europejską (lista zatwierdzonych laboratoriów jest zamieszczona w Decyzji Komisji 2004/693/WE) na próbce krwi pobranej na 120 do 365 dni po ostatnim szczepieniu przeciwko wściekliźnie (próbki pobrane przed upływem 120 dni od ostatniego szczepienia nie są ważne). Rejestry lekarzy upoważnionych do pobierania próbek krwi w celu przeprowadzenia powyższego badania od psów, kotów i fretek prowadzą właściwe terytorialnie okręgowe rady lekarsko-weterynaryjne. Listy ww. lekarzy są dostępne na stronie internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej pod adresem www.vetpol.org.pl).
Muszą zostać poddane odrobaczaniu przeciwko Echinococcus spp., przeprowadzonemu przez lekarza weterynarii w ciągu 10 dni przed planowanym przemieszczeniem zwierzęcia, przy użyciu preparatu zawierającego praziquantel lub epsiprantel. Spełnienie wszystkich powyższych warunków musi być potwierdzone w paszporcie zwierzęcia.
Dodatkowe Informacje Przemieszczanie z Polski na terytorium Królestwa Szwecji psów, kotów i fretek w wieku poniżej trzech miesięcy, nieszczepionych przeciwko wściekliźnie jest niedozwolone.
Więcej informacji Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej www.sjv.se lub pod numerem telefonu w Ministerstwie Rolnictwa Szwecji: +46-36-155000.

Do góry

 

 

 

Komentarze  

 
#4 mr.myers 2013-11-12 18:25
Wakacje to świetna sprawa. Zwłaszcza nad wodą. Np. na jachcie: http://www.aqualineservice.pl/
 
 
#3 mr.myers 2013-11-05 19:19
To spory problem, ale myślę, że dam sobie radę. Ja jadę tutaj: http://villafinezja.pl/ Myślę, że mój pies też będzie zadowolony.
 
 
#2 malgorzata 2010-10-06 02:01
zgadzam sie z beniem ja tez jezdze z yorkiem tylko 1x zadai dokumentow na granicy austri, muj piesek oczywiscie ma paszport i mikroczipa.nie wyobrazam sobie zostawic bo z koms innym na czas wakacji,on jest szczesliwy ze jest ze mna i ja jestem spokojna ps.mikroczp to kwestia kilku minut i co najwazniejsze piesek nawe nie poczuje to jak zastrzyk i cene tez nie jest taka ogromna okolo 100zl.a wazny jest cale zycie zwierzaka !!to tyle pozdrawiam wszystkich milosnikow zwierzat!!!
 
 
#1 benio 2010-08-08 19:07
za granice i nigdzie nie bylo problemu. Niektorzy wymagaja tylko kagancow (ale to tylko jak sie jedzie na wycieczke, statkiem itp.) zawsze mam w torebce ale NIGDY nie musialam ich uzyc :) Pieski mam 2 jamniki maja czipy i paszport i to w zupelnosci wystarcza (najwazniejsze szczepienie, od wscieklizny!) Coraz wiecej widze Polakow z psiakami za granica (Chorwacja,Fran cja,Wlochy,Hola ndia) I cale szczescie, bo zwierzak to nie problem w okresie wakacyjny. Jak jest przyzwyczajony do podrozy to dla niego niestanowi zadnego problemu i NIKT go nietraktuje jak \'\'intruza\'\' :grin Ja osobiscie polecam jak nie macie z kim ich zostawic ;)
 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 214 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz