Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna Dla weterynarzy Prawo weterynaryjne Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz ustawy
Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz ustawy PDF Drukuj Email
Wpisany przez MPS   
piątek, 10 sierpnia 2007 09:49
8 sierpnia 2007 r. weszła w życie ustawa z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej ( Dz. U. Nr 133, poz. 920).

Nowe rozwiązania mają na celu szybkie dostosowywanie polskiego prawa do zmieniających się postanowień i rozwiązań ustawodawstwa wspólnotowego w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt.

Przepisy umożliwiają m.in. stosowanie innych środków niż określone w dotychczas obowiązujących przepisach przy zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, jeżeli wynikają one z decyzji Komisji Europejskiej. W szczególności dotyczy to stosowania środków przez powiatowego lekarza weterynarii w drodze decyzji oraz w drodze rozporządzenia przez wojewodę lub powiatowego lekarza weterynarii, w tym określenia obszarów innych niż zapowietrzony i zagrożony, jak na przykład obszary A i B, zagrożenia, nadzoru i kontroli.

Rozszerzono też listę gatunków zwierząt (perlice, przepiórki, kuropatwy, bażanty, strusie oraz jeleniowate utrzymywane w warunkach fermowych), za które przysługiwać będzie odszkodowanie ze środków budżetu państwa w sytuacji wydania nakazu ich zabicia lub poddania ubojowi oraz wprowadzono możliwość przyznania odszkodowania za zniszczone z nakazu jaja wylęgowe.
Wprowadzono także obowiązek powiadamiania organu Inspekcji Weterynaryjnej o podejrzeniu wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt, który będzie spoczywał na każdej osobie, która ma jakikolwiek kontakt ze zwierzęciem. Dotyczy to np. ornitologa, wędkarza czy myśliwego.

W dotychczasowych przepisach obowiązek ten spoczywał na osobach mających kontakt ze zwierzęciem wyłącznie w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych lub zawodowych. W ustawie dodano nowy rozdział 4b, dotyczący wymagań weterynaryjnych przy
przemieszczaniu zwierząt cyrkowych w celach niehandlowych. Jest to podyktowane koniecznością wykonania postanowień rozporządzenia Komisji Europejskiej ustanawiającego wymagania dla takich zwierząt. W celu wykonania przepisów rozporządzenia Komisji, upoważniono powiatowego lekarza weterynarii do rejestracji cyrków, kontroli zdrowia zwierząt cyrkowych, wydawania rejestrów zwierząt i występów cyrkowych, nadawania numeru identyfikacyjnego cyrkom.

Przepisy ustawy uelastycznią i przyspieszą działanie organów Inspekcji Weterynaryjnej w przypadku zagrożenia lub wystąpienia choroby zakaźnej zwierząt, co niewątpliwie przyczyni się do uniknięcia bądź ograniczenia ryzyka rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych zwierząt.

Do pobrania: 

Ustawa z dnia 24 maja 2007 r. o zmianie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt oraz ustawy o weterynaryjnej kontroli granicznej  (plik w formacie PDF)

 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 130 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz