Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna Dla weterynarzy Prawo weterynaryjne Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt
Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt PDF Drukuj Email
Wpisany przez MPS   
piątek, 08 grudnia 2006 13:39
Tylko jeden poseł wstrzymał się w piątek (08.12.2006r.) od głosu w głosowaniu nad przyjęciem sprawozdania sejmowej komisji zajmującej się nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Ustawa zmienia przepisy dotyczące transportu zwierząt oraz ich uboju, dopasowując polskie prawodawstwo do zapisów obowiązujących w Unii Europejskiej.  Przyjęta nowelizacja dopasowuje ustawę do rozporządzeń obowiązujących w Unii Europejskiej, a dotyczących m.in. ochrony zwierząt podczas transportu (Rozporządzenie Rady Wspólnoty nr 1/2005 z 22.12.2004r.). Znowelizowana ustawa nakłada dodatkowe obowiązki zarówno na lekarzy weterynarii jak i na przewoźników zajmujących się transportem zwierząt. Powiatowi lekarz weterynarii, zgodnie z nowelizacją, będzie wydawał:
  • zezwolenia dla przewoźników
  • licencje dla kierowców transportujących zwierzęta
  • licencje dla obsługi
  • świadectwa zatwierdzenia do transportu drogowego

Na jego barkach spocznie również obowiązek udzielania upoważnień na prowadzenie szkoleń dla kierowców i pracowników obsługi. Rozporządzenie 1/2005 w swoich załącznikach dokładnie precyzuje, jaki jest zakres tych szkoleń. To również na powiatowym lekarzu weterynarii ciąży teraz obowiązek powołania komisji egzaminacyjnej, która zweryfikuje wiedzę szkolonych osób.

Nowelizacja rozszerza również zakres czynności uznanych za znęcanie się na zwierzętami, w pt.6 ustawy (ust. 2) o znakowanie zwierząt stałocieplnych poprzez wypalanie i wymrażanie.

Dodatkowo zmieniają się przepisy dotyczące uboju zwierząt. Zmianie uległ m.in. ustęp 2 artykułu 34 ustawy, który obecnie nakłada obowiązek wydzielania w ubojniach pomieszczeń do ogłuszania i wykrwawiania zwierząt. Również zmieniona została definicja w ustępie 4 punkt 1 dotycząca uśmiercania zwierząt ciężarnych. Zgodnie z nowelizacją, nie można będzie uśmiercać, poza szczególnymi przypadkami (np. badania naukowe) w okresie stanowiącym 10 proc. czasu ciąży dla danego gatunku, bezpośrednio przed porodem oraz przed upływem 48 godzin od porodu.

Nowelizacja zmienia również niektóre zapisy w ustawie o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, gdzie sprecyzowane są przepisy dotyczące przywozu i tranzytu zwierząt przez granice Polski.

Zgodnie z założeniami Ministerstwa Rolnictwa, w przyjętym brzmieniu nowelizacja wejdzie w życie 5 stycznia 2007 roku. Wyjątkiem będą zapisy dotyczące szkoleń oraz wydawania licencji i zewzoleń, które wejdą w życie równo rok później - 5 stycznia 2008 roku.

Pobierz i przeczytaj:

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 1/2005  (Uwaga: Plik ma 25 MB!)

NOWELIZACJA USTAWY O OCHRONIE ZWIERZąT

USTAWA O OCHRONIE ZDROWIA ZWIERZąT  Z DNIA 11.03.2004

USTAWA O OCHRONIE ZWIERZąT Z DNIA 21.08.1997 

 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 146 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz