Twój profil

Witaj!              | 
Stona główna Dla weterynarzy Prawo weterynaryjne Gabinet, przychodnia, lecznica, klinika?
Gabinet, przychodnia, lecznica, klinika? PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciej Szymański   
środa, 29 listopada 2006 18:57
Ustawa o zakładach leczniczych dla zwierząt bardzo precyzyjnie reguluje, jakie warunki musi spełniać “zakład lecznicy dla zwierząt”, żeby zakwalifikować go do jednej z wymienionych w niej kategorii. Warto o tym pamiętać, zanim umieścimy słowo “Klinika” w szyldzie małej, jednoosobowej firmy.

 

Kto precyzuje wymagania?

Chwilowo pozostańmy przy określeniu “zakład leczniczy” w odniesieniu do instytucji zajmującej się leczeniem zwierząt i diagnostyką. Obecnie wymagania dotyczące tych firm precyzuje ustawa  z dnia 18 grudnia 2003 r. o zakładach leczniczych dla zwierząt. Dodatkowo, szczegółowe wymagania dotyczące wyposażenia i pomieszczeń, w których można utworzyć gabinet, przychodnię, lecznicę, klinikę lub laboratorium weterynaryjne. Przepisy wykonawcze zostały wydane rozporządzeniem z dnia 16 sierpnia 2004 (Dz.U. Nr 194 z dn. 06.09.2004, pozycje od 1990 do 1994). Zastanawiając się nad zakresem działalności warto zapoznać się z tymi rozporządzeniami. Definiują  one w sposób szczegółowy nie tylko wyposażenie zakładów, ale również liczbę i kubaturę pomieszczeń, w których się znajdują.

Usługa weterynaryjna

Każdy zakład leczniczy, oraz pracujący w nim lekarze weterynarii oraz technicy, świadczą swoim klientom usługi. Ustawa wprowadza definicję pojęcia “Usługa weterynaryjna”. Jest nią więc “czynność mająca na celu zachowanie, ratowanie lub poprawę zdrowia zwierząt i ich produkcyjności'. Ustawa wymienia kilka konkretnych czynności, które wpisują się w tą definicję. Tak więc, usługę weterynaryjną świadczy każda osoba, która podejmuje się:

 1. badania stanu zdrowia zwierząt
 2. rozpoznawania, zapobiegania i zwalczania chorób zwierząt
 3. leczenia zwierząt
 4. udzielania porad i konsultacji
 5. pielęgnacji zwierząt
 6. wydawania opinii i orzeczeń
 7. wykonywania czynności związanych z określeniem zdolności rozrodczych zwierząt i ich zaburzeń oraz biotechniką rozrodu
 8. wykonywaniu detalicznego obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi
 9. wykonywaniu badań laboratoryjnych i diagnostycznych, tzw. „usługami laboratoryjnymi”

Ta precyzyjna definicja przy uważnej analizie może jednak, i powinna nasunąć wątpliwości co do praktycznego stosowania jej zapisów. Zwróćmy bowiem uwagę, że takie uslugi jak strzyżenie czy  obcinanie pazurów można potraktować jako wymienioną wyżej “pielęgnację zwierząt”. A to oznacza, że mogą je wykonywać osoby posiadające dyplom co najmniej technika weterynarii.

Rodzaje i wyposażenie zakładów leczniczych dla zwierząt

Zgodnie z ustawą, w Polsce mamy pięć rodzajów zakładów leczniczych dla zwierząt. Są to:

 1. Gabinet weterynaryjny
 2. Przychodnia weterynaryjna
 3. Lecznica weterynaryjna
 4. Klinika weterynaryjna
 5. Weterynaryjne laboratorium diagnostyczne

Ostatni z wymienionych zakładów ma bardzo specyficzny charakter. Nie może bowiem świadczyć wspomnianych już wcześniej “usług weterynaryjnych”. Jego celem jest wyłącznie świadczenie “usług laboratoryjnych”. Tu kolejna ciekawostka. Usługa laboratoryjna jest wymieniona na liście usług weterynaryjnych. Czyli pierwsze cztery rodzaje zakładów leczniczych mogą świadczyć tego typu usługi. To ważna wiadomość dla osób planujących otworzyć laboratorium. Należy rozważyć świadczenie usług diagnostycznych w ramach prowadzonej praktyki weterynaryjnej (wtedy nie uzyska jednak oficjalnego statusu laboratoriun), lub jako odrębnego podmiotu. I pogodzić się z brakiem formalnej możliwości świadczenia pozostałych usług. Tu pojawi się również kwestia kierownictwa, ale o tym w dalszej części artykułu.

Zgodnie z ustawą następujące czynniki muszą być spełnione co najmniej (bo uszczegółowia je rozporządzenie ministerstwa), żeby zakład leczniczy uzyskał jeden z pięciu statusów:

  Gabinet Przychodnia Lecznica Klinika Laboratorium
Pokój przyjęć z poczekalnią TAK  TAK  TAK     
Aparatura i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług weterynaryjnych
TAK  TAK  TAK
TAK
 
Sprzęt i urządzenia do przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych
TAK  TAK
TAK
   
Zaplecze sanitarne
TAK
TAK
TAK
TAK
TAK
Zaplecze socjalne
TAK
TAK
TAK
TAK
TAK
Zaplecze gospodarcze
       TAK  

Sala zabiegowa

   TAK      
Pomieszczenie do stacjonarnego leczenia, obserwacji i izolacji zwierząt dostosowane do gatunków leczonych zwierząt
    TAK TAK
 
sala zabiegowo-operacyjna
    TAK    
magazyn środków i sprzętu dezynfekcyjnego
    TAK    
Poczekalnie
      TAK  
Gabinety zabiegowe
      TAK  
Sala operacyjna       TAK  
Magazyn produktów leczniczych i wyrobów medycznych
      TAK  
Aparatura i sprzęt dostosowane do zakresu świadczonych usług specjalistycznych
      TAK  
Aparatura i sprzęt diagnostyczny
      TAK  
Pokój przyjęć prób do badań diagnostycznych
        TAK
Sala laboratoryjna
        TAK
Aparaturę i sprzęt dostosowane do zakresu wykonywanych badań
        TAK
Sprzęt i urządzenia do przechowywania używanych środków i materiałów
        TAK

Te wymagania oznaczają np., że już chcąc utworzyć Lecznicę, musimy zapewnić możliwość pozostawienia zwierzęcia pod stałą opieką wykwalifikowanych osób. Przez całą dobę. Już w przypadku małych zwierząt zorganizowanie takich pomieszczeń jest nie lada wyzwaniem. Zarówno pod względem organizacyjnym, jak i kosztowym.

Patrząc na szyldy polskich “klinik” nietrudno dojść do wniosku, że większość z nich nie mieści się nawet w kategoriach Lecznicy. A i szyldy lecznic są nierzadko “na wyrost” w stosunku do zakresu świadczonych usług i wymagań ustawy.

Dodatkowe obowiązki

To jednak nie wszystko. Ustawa nakłada dodatkowe obowiązki na lecznice i kliniki. I tak, zarówno klinika jak i lecznica, muszą zapewnić całodobową obserwację i leczenie zwierząt. Status kliniki może uzyskać zakład, w którym usługi świadczy co najmniej trzech lekarzy weterynarii, z których przynajmniej  jeden z nich musi mieć tytuł specjalisty zgodny z zakresem usług dostępnych w klinice.

Ustawa nakłada na klinikę weterynaryjną również obowiązek współpracy z innymi zakładami. Dotyczy to przede wszystkim przyjmowania zwierząt, które pracujący w nich lekarze skierowali do kliniki. Szczegółowe zasady współpracy powinno określać odrębne rozporządzenie ministra rolnictwa. Redakcji Weterynarza On-Line nie udało się jednak takowego znaleźć –  jest to więc obszar nieuregulowany. Dodatkowo, klinika weterynaryjna ma obowiązek prowadzić szkolenia dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz studentów medycyny weterynaryjnej.

Kto może być właścicielem, a kto kierownikiem?

Każdy może być właścicielem zakładu leczniczego. Jego kierownikiem, a więc osobą ponoszącą prawną odpowiedzialność za wszelkie nieprawidłowości związane ze świadczeniem usług i działaniem zakładu, mogą być jednak wyłącznie osoby o określonych kwalifikacjach. Najmniejsze wymagania są w przypadku gabinetów – wystarczy, że prowadzący go lekarz weterynarii posiada prawo wykonywania zawodu. W przypadku przychodni, oprócz prawa wykonywania zawodu potrzebny jest również co najmniej roczny staż w zawodzie lekarza weterynarii.W przypadku lecznicy długość niezbędnego stażu wydłuża się do 2 lat, a w przypadku klinik lub laboratorium – aż do 5.

Co ważne - lekarz weterynarii może kierować tylko jednym zakładem leczniczym dla zwierząt. Nie może również jednocześnie wykonywać swojego zawodu w zakładzie leczniczym i w hurtowni farmaceutycznej prowadzącej obrót produktami leczniczymi, paszami leczniczymi i wyrobami medycznymi stosowanymi wyłącznie u zwierząt.

Warto pamiętać, że zarówno świadczenie usług weterynaryjnych jak i kierowanie zakładem bez odpowiednich kwalifikacji w najlepszym przypadku może zakończyć się grzywną, a w najgorszym aresztem lub karą ograniczenia wolności.

Pobierz (w formacie PDF)

 

 

Komentarze  

 
#1 Gość 2009-10-07 16:52
czy technik weterynarii może prowadzić laboratorium weterynaryjne?? czy konieczne jest zatrudnienie lekarza??
 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 204 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz