Twój profil

Witaj!              | 
Ptasia grypa kontra gospodarka PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciek Sz   
środa, 12 grudnia 2007 00:11

Zgodnie z zapowiedziami, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki spotkał się z przedstawicielami producentów i przetwórców drobiu. Rozmawiano o sytuacji na rynku mięsa drobiowego i rynku jaj w kontekście strat gospodarczych, jakie ponosi branża drobiarska w wyniku pojawienia się w Polsce kolejnych ognisk grypy ptaków.

Szef resortu rolnictwa poinformował o wystąpieniu kolejnego, czwartego ogniska grypy ptaków. Ognisko to stwierdzono w strefie zapowietrzonej w gminie Bieżuń, w miejscowości Sadłowo. Grypę ptaków wykryto na fermie brojlerów (ok. 360 tys. sztuk).

Minister Sawicki podkreślił, że mamy do czynienia przede wszystkim z problemem gospodarczym. "Zarówno w strefach zapowietrzonych, jak i zagrożonych prowadzony jest stały monitoring służb weterynaryjnych" - powiedział minister Marek Sawicki i dodał, że "mięso i produkty drobiowe nie są zagrożeniem dla życia i zdrowia ludzi". Zwrócił też uwagę na fakt, że w tzw. strefie B, czyli w zewnętrznej strefie buforowej odbywa się codzienna kontrola inspekcji weterynaryjnej, a obrót produktami odbywa się pod specjalnym nadzorem. "Dlatego mięso pochodzące z tych terenów jest najbardziej bezpieczne w całej Polsce" - powiedział szef resortu rolnictwa.

Potwierdzona została także informacja, że ze strefy B możliwe są dostawy produktów drobiowych na rynek unijny. Taka zgoda powinna pozwolić na pewne uspokojenie rynku drobiu i powinna przyczynić się do ustabilizowania produkcji po zakłóceniach z ostatniego tygodnia.

Szef resortu rolnictwa stwierdził, że nie ma problemu z odszkodowaniami dla producentów, których stada zostały zutylizowane. Natomiast problemem są starty ponoszone przez przetwórców i handlowców. Podczas posiedzenia Rady Ministrów, które odbędzie się w środę, 12 grudnia, minister rolnictwa będzie przedstawiał informacje nt. sytuacji gospodarczej branży, szacowanych strat oraz propozycji dotyczących możliwości przeciwdziałania negatywnym skutkom gospodarczym w tym obszarze.

 

Komentarze  

 
#1 Stypczyński 2008-01-11 21:34
To w zasadzie niejest komentarz tylko chciałem powiedziec ze w przyszłosci chciałbym zostac weterynarzem bardzo mi sie ten zawód podoba i moze powie mi pan czy dobrze wybrałem ?prosze to jest moja ostatnia decyzja i chciałbym sprawdzic czy dobra ja podjołem
 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 76 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz