Twój profil

Witaj!              | 
Ptasia grypa na Mazowszu PDF Drukuj Email
Wpisany przez Maciek Sz   
niedziela, 02 grudnia 2007 19:53

Ptasia grypa na Mazowszu Zakazy, likwidacja stad i... szacowanie wpływu na rynek. Ptasia grypa na Mazowszu sprawiła, że weterynarze, pracownicy inspekcji weterynaryjnej i ministerstwa rolnictwa mieli bardzo pracowity weekend. Już wiadomo, że przypadki grypy stwierdzone w Gminie Brudzeń pod Płockiem to groźna dla człowieka odmiana H5N1.

W związku z wystąpieniem grypy ptaków w trzech stadach ferm indyków w miejscowościach: Myśliborzyce, Uniejewo i Rokicice w gminie Brudzeń Duży, powiat płocki, województwo mazowieckie, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki podpisał rozporządzenie w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem grypy ptaków. Rozporządzenie wprowadza generalne zakazy:

  1. organizowania targów, wystaw, pokazów i konkursów z udziałem żywych ptaków;
  2. przechowywania i prezentacji w celu sprzedaży, oferowania do sprzedaży, sprzedaży, dostarczania oraz każdego innego sposobu zbycia zwierząt, o których mowa w pkt. 1, na targowiskach;
  3. utrzymywania kur, kaczek, gęsi, indyków, przepiórek, perlic, strusi oraz innych bezgrzebieniowców, gołębi, bażantów i kuropatw na otwartej przestrzeni;
  4. pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników do których mają dostęp dzikie ptaki.

Rozporządzenie ponadto zawiera nakaz odizolowania kaczek i gęsi od innego drobiu. Zgodnie z komunikatem ministerstwa, powyższe rozporządzenie ma na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzenienia się grypy ptaków na terytorium kraju oraz ewentualnych strat gospodarczych.

Podczas sobotniej konferencji prasowej Główny Lekarz Weterynarii Ewa Lech poinformowała o podjętych dotychczas działaniach. W Głównym Inspektoracie Weterynarii zorganizowano Sztab Kryzysowy oraz podjęto wszystkie przewidziane procedurami działania we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną i innymi służbami zarządzania kryzysowego. Sztaby powstały w województwach: kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim.

Wyznaczono obszary zapowietrzone (o promieniu 3 km) oraz zagrożone (o promieniu 10 km ) wokół ognisk choroby. Prowadzony jest przegląd wszystkich gospodarstw w obszarze 3 km od ognisk choroby. Ustalana jest liczba zakładów zajmujących się ubojem i przetwórstwem mięsa w obszarze zapowietrzonym i zagrożonym. W odniesieniu do pozostałych w ogniskach sztuk - podjęto procedurę ich likwidacji i utylizacji. Przygotowano również projekt rozporządzenia Wojewody Mazowieckiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Tego samego dnia minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki poinformował o skutkach gospodarczych, jakie mogą pojawić się w związku z wystąpieniem ogniska grypy ptaków w Polsce. Sawicki zapewniał, że hodowcy drobiu, których stada zostaną zlikwidowane, otrzymają odszkodowania. Zaapelował również, aby osoby postronne nie przekraczały stref ochronnych.

Sawicki zdementował także pojawiające się pogłoski o wprowadzeniu zakazów importu polskiego mięsa ze strony Unii Europejskiej. Zgodnie z prawem unijnym nie możemy wprowadzać do obrotu mięsa z obszaru zapowietrzonego (3 km od ogniska) i zagrożonego (10 km od ogniska), ale z terenów nie objętych tymi zakazami mamy pełną możliwość obrotu towarowego na jednolitym, unijnym rynku.

O ognisku ptasiej grypy dowiedzieliśmy się w sobotę, 1 grudnia 2007 roku. Podejrzenie ogniska wystąpiło w trzech stadach na fermach indyków znajdujących się w gminie Brudzeń Duży, powiat Płock, województwo mazowieckie. W ostatnim tygodniu z tych trzech ferm do dwóch ubojni trafiło ok. 7000 sztuk indyków, z czego 5000 sztuk zostało ubitych 29 listopada i zabezpieczone czekają na utylizację. 2000 sztuk, czyli ok. 6000 kg zostało ubitych w ostatnim tygodniu i trafiło do kilku hurtowni. Z tego ok. 5 tysięcy kg zostało poddane obróbce termicznej, w związku z tym jest wolne od wirusa. Inspekcja sanitarna ustala adresy sklepów do których trafiło pozostałe 1000 kg (ma zostać opublikowana w poniedziałek). Chorobą objętych jest ok. 4000 sztuk indyków.

Zarówno przedstawiciele inspekcji jak i ministerstwa zapewniają że mięso pochodzące z zarażonych zwierząt nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Choroba jest groźna dla ptaków.

 

Musisz być zalogowany, żeby dodawać komentarze.
Zaloguj się teraz.
Jeżeli nie masz konta, zarejestruj się!

Wiadomości

Nie jesteś zalogowany.

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 105 gości 

Tagi

Dysplazja stawu łokciowego Młodzieńcze zapalenie kości Nowofunland Rottweiler Wsparcie żywieniowe kotów z brakiem łaknienia chudnięcie dyskopatia dysplazja kot koty kulawizna leczenie lekarz weterynarii oddychanie pies pies kuleje praca dla weterynarza psy weterynaria weterynarz