Stona główna
Złamanie PDF Drukuj Email
wtorek, 10 października 2006 22:34
Złamania to jedno z najczęściej spotykanych następstw urazów u małych zwierząt. Jak większość urazów, złamanie powoduje nie tylko przerwanie ciągłości tkanki kostnej, ale również szereg zaburzeń ogólnych. Złamania to jedno z najczęściej spotykanych następstw urazów u małych zwierząt. Jak większość urazów, złamanie powoduje nie tylko przerwanie ciągłości tkanki kostnej, ale również szereg zaburzeń ogólnych.

Jakie objawy obserwujemy przy złamaniu?

  • ból
  • obrzęk
  • zniekształcenie, podkurczenie kończyny
  • ograniczenie lub brak ruchu

Złamanie kręgosłupa

  • złamanie na odcinku dolnym lub środkowym:
    pies nie może poruszać tylnymi łapami, szczypanie opuszków palców tylnych kończyn nie powoduje ich cofania ( brak czucia )
  • złamanie na odcinku szyjnym :
    pies nie porusza przednimi ani tylnymi kończynami.

Aby udzielić psu pomocy ułóż go delikatnie na kocu i przewieź do weterynarza.

Złamanie kończyny

Unieruchom złamaną kończynę zakładając opatrunek : miejsce złamania oraz powyżej i poniżej niego owiń warstwą waty opatrunkowej. Jako kolejną warstwę opatrunku załóż bandaż gazowy. Na koniec na całą warstwę opatrunku załóż bandaż elastyczny. Natychmiast zawieź psa do weterynarza!

Złamanie miednicy

Możemy podejrzewać że mamy do czynienia z tym rodzajem złamania , gdy pies stara się nie opierać na tylnych łapach, bądź stąpa na nich z wysiłkiem. Przy tym rodzaju złamania nie zakładamy żadnego opatrunku. Należy ograniczyć poruszanie psa i zawieź go do weterynarza.

UWAGA!
Niezależnie od tego, jakie będą wyniki podjętych przez Ciebie działań, po wypadku należy zwrócić się o pomoc do weterynarza!

 

Komentarze  

 
#25 mr.myers 2013-11-07 12:23
Garaż obok domu to dobry wydatek. Bo po co zostawiać samochód na dworze, prawda? I psa można tam umieścić...Dlat ego zapraszam tutaj: http://www.piotr.com.pl/
 
 
#24 Gość 2010-05-16 09:38
moj kot ma prawdopodobnie wybity bark co robic? jak to wyleczyc?
 
 
#23 Gość 2010-05-09 16:35
Mój pies został niezauważony i przejechany tylnim kołem busa. ledwo sie porusza, tylnie łapy a raczej cały tył leci mu w bok przy kazdej próbie wstania, jest niedziele wiec dopiero jutro do wet. czy to złamany kręgosłup czy miednica ;( daje mu leki na ból i zbicie gorączki, i po lekach piesek czuje się lepiej, ale nie wstaje, tylko sie czasem jakos przemieszcza..
 
 
#22 Gość 2010-05-03 19:40
Witam, j mam pinczerka miniaturkę. 6tydodni temu złamała sobie ocie przednie łapki skacząc z tarasu. Miała już 3 operacje w tym 2 osteosyntezy, łapy w gipsie i miękkich opatrunkach i nic. Łapy się nie zrastają. Teraz mamy czekać jeszcze 11 tygodni.
 
 
#21 Gość 2010-04-12 18:47
Walczę ze złamaną łapką już pół roku. Miał dwa razy druty i dwa razy gips. W ogóle się nie zrasta. Powoli tracę nadzieję. Co może być powodem? Czy ktoś miał taki przypadek ? Pozdrawiam i czekam na info
 
 
#20 Gość 2010-02-21 16:46
HEJ,MAM 15-LETNIĄ BIGIELKĘ.OD ROKU MA PROBLEM Z PRAWYM BIODERKIEM.MIAŁ A ROBIONE ZDJĘCIA RTG , KTÓRE WYKAZAŁY ZMIANY ZWYRODNIENIOWE. OD PÓŁ ROKU BIERZE CODZIENNIE \"CANIDRYL\"-LE K LECZNICZO-PRZEC IWBÓLOWY,ALE OD TYGODNIA BIODERKO JEJ \"STUKA\"-TZ. PRZY RUCHU SŁYCHAĆ JAK CHROBOCZE.NIE WIEM CZY KTOŚ MIAŁ TAKI PRZYPADEK.JEŚLI TAK TO PROSZĘ O PODZIELENIE SIĘ SWOIMI OBSERWACJAMI
 
 
#19 Gość 2009-12-17 11:46
kocie ok 4 mcyzuraz prawej łapki w przegubie 2 doba biega podwijajac ta łapke opiera sie az na przegubie zewnetrznym .czy konieczna bedzie amputacja lapka jest ciepła czucie ma
 
 
#18 Gość 2009-11-28 19:18
Mój piesek złamał łapke tydzień temu. Miała operacje i teraz chodzi w opatrunku usztywniającym. Nie jest to zwykłe złamanie ale odwarstwienie sie chrząstki wzrostowej w wyniku czego ma założony szew kostny. Czy ktoś miał podony problem ze swoim pupilem? chciała bym wiedzieć jak długo piesek bedzie się męczył z tym gipsem i czy po zdjęciu są jakieś problemy z chodzeniem. Piesek ma dopiero pół roku.
 
 
#17 Gość 2009-11-26 14:05
czy pozwolić kotu z urazem łap się poruszać czy lepiej go unieruchomić żeby sobie tego urazu nie powiększył?
 
 
#16 Gość 2009-10-09 15:15
proszę o kontakt nr GG 6620212